CHP ve MHP milletvekilleri arasında gerginlik

AK Parti'nin, çalışma takvimine ilişkin grup önerisinin görüşmelerinde CHP ile MHP milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı. Tartışma nedeniyle görüşmelere ara verilirken vekillere birbirinin üzerine yürüdü.
Fotoğraflar: Emin Sansar/AA

DUVAR – TBMM Genel Kurulunda, AK Parti’nin, çalışma takvimine ilişkin grup önerisinin görüşmelerinde CHP ile MHP milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in “Biz MHP’yi çok iyi tanırız da siz MHP’yi tanınmaz hale getirenlersiniz. Üyeleriniz ‘MHP’liyim’ demeye utanır hale geldiler, bir de onu düşünün” sözlerine MHP’liler tepki gösterdi. CHP milletvekillerinin de karşılık vermesi üzerine tartışma yaşandı ve birleşime ara verdi. Arada da süren tartışmada, vekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü, itiş kakış yaşandı.

AK Parti’nin, Meclis’in çalışma takvimine ilişkin grup önerisi Genel Kurul’da görüşüldü. AK Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, grup önerileriyle Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmelerine bir an önce başlamak ve teklifi bir an önce yasalaştırmak istediklerini söyledi.

ÖZEL: VEKİLLER, PARTİ BAŞKANLARI HAPİSTEYKEN NEREYE GİDİYORSUNUZ?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Parti’nin Meclis’in nasıl çalışacağını, nasıl tatile gireceğini planladığını belirtti.

“Türkiye’de bundan hüzün duyanların bulunduğunu” ifade eden Özel, “Yargı reformu diye İstanbul seçiminden önce Meclis’in yapacağı bir işi yürütmenin işiymiş gibi ele alıp müjdeler verenler, nereye gidiyorsunuz? Gazeteciler, milletvekilleri, partilerin eş genel başkanları hapisteyken nereye gidiyorsunuz? Tatili hak edecek hangi kanunları yaptık da gidiyoruz?” dedi.

“Af diye beklentiye sokulanların, ceza indirimi konusunda umudu olanların, ‘Kandırıldık, aldatıldık, istismar edildik’ dediklerini” söyleyen Özel, mağdurun da rencide olmayacağı bir ceza indirimi konusunda toplumsal mutabakatın aranması gerektiğini söyledi.

BÜLBÜL: MİLLETE POZ VERMEK İÇİN BÖYLE KONUŞMAYIN

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, şartlı ceza indirimi konusunda teklif veren MHP’nin, mahkum yakınlarının duygularını istismar etmek gibi bir gayesinin olmadığını, bu ifadeyi kabul etmediklerini belirtti.

Bülbül, “AK Parti’nin içinde yer alacağı bir uzlaşma temin edilmeden bunun uygulanma imkanının olmayacağının CHP tarafından bilinmesine rağmen sadece millete poz vermek için buralarda bu şekilde konuşmayı kınıyorum” dedi.

Yeniden söz alan Özgür Özel, “24 Haziran’da size oy veren mahkum yakınları, kendilerini açıkça aldatılmış, kandırılmış ve istismar edilmiş hissediyorlar. Yazıklar olsun” diye konuştu.

‘140 KİŞİLİK CHP GRUBU, KENDİ ÖNERGESİNE SAHİP ÇIKMADI’

Özel’in sözlerine tepki gösteren Bülbül, “MHP’nin ortaya koyduğu siyaset anlayışının CHP’nin karalamasına rağmen milletten karşılık bulduğunu” söyledi. Bülbül, “Mahkum yakınlarının hepsini toplasanız bunun oy olarak karşılığı ne olabilir? MHP’yi oy avcılığı noktasında değerlendirmek büyük bir hezeyandır” ifadeleri kullandı.

CHP milletvekillerinin, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na asker cenazesinde saldırıya uğraması hakkında araştırma önergesi verdiğini hatırlatan Bülbül, “O araştırma önergesinde kaç kişi olduğunuzun cevabını verin önce. 46 kişiydiniz. 140 kişilik grup kendi genel başkanlarına sahip çıkmadığı o ahvalde kalkıp da burada, sahte birtakım şeyleri gündeme getirip de bize sahte kahramanlık yapmayın” dedi.

TURAN: ÖZEL’İN LAF YAPMAKTAN BAŞKA HİÇBİR İCRAATI YOK

Özel’in sataşmada bulunduğu gerekçesiyle söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da şunları söyledi:

“Polemikten başka bir şey yapmayan ama laftan başka hiçbir icraatı olmayan bir partinin grup başkanvekili herkese yağdı gürledi. Siyaset samimiyettir. Bu kürsüden az önce yok ‘Tatile gidiyorsunuz’ yok ‘İş yapmıyorsunuz’ diyen insanların nasıl samimiyetsiz olduğunu tüm kamuoyu biliyor.”

AK Parti ile MHP arasındaki ittifaka nifak sokulmak istenildiğini belirten Turan, “MHP ile ittifakımızın ufak, ucuz polemiklerle zedeleneceğini düşünmek bir ham hayal” ifadesini kullandı.

ÖZEL: ÜYELERİNİZ MHP’LİYİM DEMEYE UTANIR HALE GELDİ

Af konusundaki iddialarını sürdüren Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 23 Haziran’daki İstanbul seçimi öncesinde “İstanbul’a mitili atacağım” sözünü anımsatarak, şöyle devam etti:

“Biz MHP’yi çok iyi tanırız da siz MHP’yi tanınmaz hale getirenlersiniz. Biz İstanbul seçimlerinde onurla, gururla, kararlılıkla mücadele ederken ‘Seçim tekrar edilirse mitili İstanbul’a atıp oradan ayrılmayacağım’ diye gidip iki gün içinde havluyu atansınız. Mitil atmaya gelip havlu atan MHP sana söylüyorum; bugün içinizden yepyeni bir parti çıktı, üyeleriniz kahvelerde ‘MHP’liyim’ demeye utanır hale geldiler, bir de onu düşünün.”

TARTIŞMA NEDENİYLE BİRLEŞİME ARA VERİLDİ

Özel’in bu sözlerine MHP milletvekilleri tepki gösterdi. CHP milletvekillerinin de MHP’lilere karşılık vermesi üzerine tartışma uzadı. Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç birleşime ara verdi.

CHP ve MHP milletvekilleri arasındaki tartışma arada da devam etti. Karşılıklı bağrışmalar oldu, milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü, itiş kakış yaşandı. Gerginlik, MHP Grup Başkanvekili Bülbül ve AK Parti’li milletvekillerinin araya girmesiyle yatıştı.

Birleşimin açılmasının ardından söz alan Bülbül, Özel’in tahrik edici şekilde konuştuğunu söyleyerek, “MHP’ye ‘utanın’ deme haddine hiçbir zaman sahip olamayacaksınız, buna asla müsaade etmeyeceğiz. MHP yaptığını çok iyi bilir, siyasetini size ispat etmek gibi bir mecburiyet içinde değildir. Biz siyasetimizi de düşüncelerimizi de inandıklarımızı da yüce Türk milleti için yaparız.” dedi.

Özel ise hakaret etmediğini belirteren, kaba kuvvetten değil demokrasiden, konuşmaktan yana olduklarını ve konuşmaya devam edeceklerini söyledi.

PERŞEMBE GÜNÜ RTÜK ÜYELERİ SEÇİLECEK

Öte yandan, AK Parti’nin kabul edilen grup önerisine göre, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi gündemin ilk sırasına alındı. Teklif, bugünden itibaren Genel Kurul’da görüşülmeye başlanacak.

Perşembe günü Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda (RTÜK) boşalacak 3 üyelik için seçim yapılacak. (ANKARA/AA)