Mansur Yavaş: 26.500 TL + KDV'ye alınan ağaçlar var

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Büyükşehir Belediyesi'ne önceki dönemlerde fahiş fiyatlarla ağaç alımı yapıldığını açıkladı. Yavaş, Belediye Meclisi'nde yaptığı konuşmada, "Şu anda 26.500 TL + KDV'ye alınan ağaçlar var. Bu ağaçları ibret olsun diye uygun yerlere dikeceğiz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Belediye Meclisi’nin 2019 Haziran ayı toplantısında, AK Parti döneminde yapılan ağaç alımlarıyla ilgili konuştu. Yavaş, fahiş fiyatlarla alınan bu ağaçların kentin uygun yerlerine dikileceğini belirtti.

'İBRET OLSUN DİYE UYGUN YERLERE DİKECEĞİZ'

Yavaş, söz konusu ağaçlarla ilgili, "2016 - 2017 yıllarında yapılan ihalelerle ilgili olarak; halen Ankara Belediyesi'nin depolarında çok sayıda ithal ağaç var. Bunları da araştırıyoruz. Şu anda 26.500 TL + KDV'ye alınan ağaçlar var. Bu ağaçları ibret olsun diye uygun yerlere dikeceğiz. Birçoğu kuruyor, bir daha dikiliyor. Bunların bir kısmı ithal diye alınıp yerli olarak satılmış. Hepsinin tespitini yapıyoruz. Örneğin Bayındır'da kooperatifler çalı bitkisini kaça satmış, Bunlar Ankara Belediyesi'ne kaç paraya gelmiş. Bunların hepsini inşallah komisyonda sizlerle paylaşacağız. Bu bilgilerin hepsi gelecek, sizler isteseniz de istemeseniz de burada paylaşacağız" dedi.

'BELEDİYENİN ARTIK TÜMÜYLE ŞAİBELERDEN ARINMASINI İSTİYORUZ'

Yavaş, mevsimsel durumlardan dolayı acil yapılması gereken ihaleler arasında yer alan park bahçe ihalelerinin en yüksek kırımı veren firmalara verildiğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer yapılan işler içerisinde herhangi bir suistimal iddiası yada başka bir şey var ise sizden önce bu konuda savcılığa suç duyurusunda bulunacak olan benim. Biz belediyede bir şey yapmak istiyoruz. Başından itibaren asfalt ihalesi dahil normal miktarın üzerindeki haleleri öncelikle internet üzerinden yayımlayarak herkesin gerekli teklifini vermesini ve artık Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin tümüyle şaibelerden arınmasını istiyoruz. Bütün amacımız budur." (ANKARA/AA)