CHP: AK Parti soruları ortak havuzda istedi

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım'ın pazar günü karşılaşacağı canlı yayın hakkındaki ilk görüşmede, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın soruların bir havuzda hazırlanması teklifi getirdiği öne sürüldü. Ünal, iddiayı reddetti. Programda adaylara İstanbul eksenli 15 ortak soru yöneltileceği, ayrıca 3 ya da 4 ayrı soru olacağı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Habertürk TV'de yayınlanan 'Türkiye'nin Nabzı' programına telefonla bağlanarak, 16 Haziran'da Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ve Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu arasında gerçekleştirilecek olan ortak yayının detaylarına ve 'soru polemiği'ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Altay, ortak yayına yönelik ilk görüşmede AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın soruların bir havuzda hazırlanması teklifi getirdiğini ifade etti. Program moderatörü Didem Arslan Yılmaz’a bir mesaj atan Mahir Ünal ise böyle bir teklifin söz konusu olmadığını ifade etti.

ALTAY: İKİ İSME DE HAKSIZLIK

Soru konusunun bir kaosa dönüştüğünü belirten Altay, şunları söyledi: "Hem İmamoğlu hem de Yıldırım'a haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Bir kere Sayın Yıldırım yanlış bilgilendirilmiş. İşin esasını anlatayım. Benim tanığım şekliyle sayın İmamoğlu'nun söylediği, Yıldırım'ın soruları görüşülmesini istediği şeklinde bir beyanı var. Sayın Ünal ile ilk görüştüğümüzde; Ünal'ın bana ilk teklifi; ki ben bu teklifi Binali Yıldırım adına yapılmış gibi algılarım. Benim ona yaptığım teklifler de İmamoğlu'nun teklifi gibi algılanır. İlk toplantıda, format belirleme görüşmesinde Sayın Ünal şöyle bir teklifte bulundu. 'Bunu ABD Başkanlık Seçimleri'ndeki tartışmalar gibi yapalım. 20 soru, eşit soru her iki adaya da sorulsun'. Her iki aday makul süre, bunu 3 dakika olarak öngördük. Ben de düşündüm, 'olabilir' dedim. Soruların da bir havuzda hazırlanmasını, yani hem Mahir Bey'in hem bizim, soruları bir yerde birleştirip oradan, bir havuzdan 20 ortak soru tespit etmemiz şeklinde bir teklif geldi. Biz Mahir Bey ile 4 kere bir araya geldik. Bu ilk gün olan görüşmedir. Sonra Mahir Bey Yıldırım'a, ben İmamoğlu'na bu görüşmeyle ilgili bilgi paylaştık. Bu görüşmeyi paylaşırken ben Sayın İmamoğlu'na ve yakın çalışma arkadaşlarım da 'böyle bir teklif geldi, ben de makul gördüm' dedim. Buradan tabi doğal olarak Sayın İmamoğlu ne anlayacak? AK Parti'nin, Sayın Mahir Ünal'ın, Binali Yıldırım adına o masada olduğunu düşünerek soruların önceden görüşülmesini, belirlenmesini, arzu ettiğini anlamasından doğal hiçbir şey olamaz.

İkinci görüşmede; daha moderatör falan da belli değilken, biz dedik ki "moderatörün eline soru vermek çok mantıklı değil. Bence moderatöre bir çerçeve çizeriz ama moderatöre bir inisiyatif bırakmak lazım dedik. Ne zaman? İkinci görüşmede.

Bu bilgiyi Ekrem Bey ile birlikte, bir kısım parti yöneticisi ile birlikte değerlendirdik. Yani Mahir Bey'e de söyledim. Binali Bey'in teklifi değilmiş. Mahir Bey de altını çizerek söyledi. Mahir Bey'in düşüncesiydi. Ama ikinci görüşmede; 'moderatöre inisiyatif bırakmazsak olmaz, bu hoş olmaz' diyerek terk ettiğimiz bir düşünceydi.

Ekrem Bey'in de ilk görüşmeyi, Mahir Bey ile yaptığım görüşmeyi kendisine naklettikten sonra Mahir Bey'den gelen teklifi Binali Bey'den gelen bir teklif olarak algılamasından doğal bir şey olamaz. Benim Mahir Bey'e yaptığım kimi teklifleri de Binali Bey'in, Ekrem Bey'in teklifi olarak algılaması da doğaldır.

İkinci görüşmeden sonra; üçüncü görüşmede tamamen inisiyatifin moderatöre bırakılmasına, moderatörün arzu etmesi halinde adaylarla ayrı ayrı görüşmesine karar verdik. Zaten ortak yaptığımız basın toplantısında da ne dedik?: 'Soruları moderatör hazırlayacak, inisiyatif moderatördedir.' Bizzat ben söyledim. Durum bundan ibaret.

SORUYU 18'E DÜŞÜRDÜK

Onu da söyleyeyim, süre de önemli. Çok uzun olmaması da gerekir. 20 soruyu 18'e düşürdük. 15 soru aynı sorular sorulacak, İstanbul eksenli. 3 soru belki 4 olur, bilemiyorum takdir moderatörün. O da her iki adaya ayrı ayrı sorular.

ÜNAL'DAN YANIT

Engin Altay’ın telefon bağlantısı ile yaptığı açıklamalara AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’dan yanıt geldi. Habertürk'ün haberine göre Ünal, programın moderatörü Didem Arslan Yılmaz bir mesaj göndererek Altay’ın ifadelerinin doğru olmadığını iletti. Programda dile getirilen mesaja göre Ünal şu ifadeleri kullandı: “Didem hanım şahsımla ilgili soruları isteme teklifi söz konusu değil. Engin bey ile moderatör belirlenmeden önce çeşitli usul be yöntemlere dair karşılıklı müzakerelerimiz oldu. Ama soruları isteme teklifi ifadesi yanlış. Takdir edersiniz ki müzakere başka bir şey teklif başka bir şey."