Kılıçdaroğlu: Ekrem Bey'in rakibi artık Binali Bey değil YSK'dir

CHP lider Kılıçdaroğlu, YSK'nin "Soruşturma açılan sandık kurulu başkanları 23 Haziran'da görev yapabilir" kararını değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, "YSK, İstanbul seçimlerini haksız yere iptal ettiğini aslında itiraf ediyor. Ekrem Bey'in rakibi de artık Binali Bey değil. Ekrem Bey'in rakibi YSK'dir" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da Marmara Bölgesi Manav Türkleri Dernekleri Federasyonu'nu ziyaret etti ve dernek yöneticilerinin bayramını kutladı.

Burada konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu bayramın bütün ülkede, bütün vatandaşlarımız açısından huzur içinde geçmesi benim en büyük dileğim. Umarım bu bayramda politik gerilimler de fazla olmaz. Birlikte huzur içinde bir bayram geçirmiş oluruz" dedi.

'BOZULAN ADALET TERAZİSİNİ İSTANBULLULAR DÜZELTECEKTİR'

Bir gazetecinin, "YSK tartışmalı bir karar verdi. 31 Mart seçiminden sonra hakkında soruşturma açılan il seçim kurulu başkanlarının 23 Haziran'da da görev yapmasına yönelik. Yorumunuzu alabilir miyim?" sorusuna Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

"YSK aldığı kararla İstanbul seçimlerini haksız yere iptal ettiğini aslında itiraf ediyor. Daha önce de benzer şeyler söylendi. Ama YSK'nin aldığı bu karar bir önceki iptal kararının geçersiz olduğunu, doğru olmadığını bir anlamda ifade etti. YSK'nin kararı bizim açımızdan bir anlam ifade etmiyor. Ekrem Bey'in rakibi de artık Binali Bey değil. Ekrem Bey'in rakibi YSK'dir. İstanbullar inşallah bir haksızlığı giderirler verdikleri oylarla. Bozulan adalet terazisini İstanbullular düzeltecektir."

'İSTANBUL İÇİN İKİ İSMİ ASLA UNUTMAYIZ'

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İstanbul'u Konstantinapol olarak görenler var" açıklamasını nasıl değerlendirdiği sorulan Kemal Kılıçdaroğlu, "Kim görüyor? Eğer isim varsa açıklasınlar. Devletin en tepesindeki koltuğa oturan kişi halkı yanıltmamalı, halka yalan söylememeli" diye konuştu.

"İstanbul 1453'ten bu yana İstanbul'dur" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"İstanbul için iki ismi asla unutamayız. Birisi Fatih Sultan Mehmet'tir. İkincisi işgal altındaki İstanbul'u kurtaran Gazi Mustafa Kemal'dir. Her dönemde İstanbul'un adı İstanbul'dur. Halkın kafasını karıştırmaya kimsenin hakkı ve yetkisi yoktur. Eğer birisi söylemişse, onun söylediği ifadeyi kullanmışsa çıksın söylesin, 'sen niye bunu söyledin?' diye. Kendisi kullanıyor onu, kendisi ifade ediyor. Onun dışında kimsenin ifade ettiği yok." (İSTANBUL/AA)