MHP'den Maçoğlu açıklaması: TKP yersiz dedi, 'TİP'siz vekil destek verdi

MHP'den Mehmet Fatih Maçoğlu'na Bahçeli yanıtı: Genel Başkanımızın bu önemli ve millî birliği esas alan çağrısının ardından önce TKP Genel Merkezi, 'Komünist Başkan'larının tavrının yersiz olduğunu açıklamış, ardından da bu şahıs valilik onaylamadığı takdirde bu karara saygı duyacağını söylemiştir. Fakat 'TİP'siz bir milletvekilinin kendisine düzenlediği destek ziyaretinde, TİP’siz ile komünist birbirlerinden aldıkları güçle yürek yemişçesine taarruza geçmiştir...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dersim gündeminde yeni açıklama MHP'den geldi. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman tarafından yapılan açıklamada, TİP Hatay Milletvekili Barış Atay'ın ziyareti sırasında, "Devlet Bahçeli de zamanında rahat rahat giremediği Dersim'e kinini gösterdi" diyen Dersim Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu'na, "Milliyetçi Hareket’in Sayın Genel Başkanı gitmesi gereken yere rahat rahat gider ve oradaki vatan ve millet düşmanları rahatsız olur" yanıtı verildi.

Büyükataman yaptığı yazılı açıklamada, "Tunceli’nin Ovacık ilçesi belediye başkanlığına geldiği günden beri; maksadı ve meşrebi belli çevrelerce 'Komünist Başkan' diye pohpohlanan şahıs" olarak söz ettiği Maçoğlu için şunları söyledi: "Türklüğün tunç eli Devlet Bahçeli; bu sakat ve bölücü zihniyetin temsilcilerine gereken cevabı 'Türkiye’de resmî olarak Dersim ismiyle anılan bir vilayet yoktur, olamayacaktır. Komünist ve bölücü komploya göz yummak, alttan almak, sessiz kalmak feci akıbetlere davetiye çıkaracak, beka düzeyinde tehlikelere kapı aralayacaktır' sözleriyle vermiş ve gereğinin yapılması konusunda ilgili makamları göreve çağırmıştır. Sayın Genel Başkanımızın bu önemli ve millî birliği esas alan çağrısının ardından önce TKP Genel Merkezi, “Komünist Başkan”larının tavrının yersiz olduğunu açıklamış, ardından da bu şahıs Valilik onaylamadığı takdirde bu karara saygı duyacağını söylemiştir. Fakat 'TİP'siz bir milletvekilinin kendisine düzenlediği destek ziyaretinde TİP’siz ile komünist birbirlerinden aldıkları güçle yürek yemişçesine taarruza geçmiştir."

'BAHÇELİ GİTMESİ GEREKEN YERE GİDER'

Büyükataman açıklamasına şöyle devam etti: "Milliyetçi Hareket’in Sayın Genel Başkanı gitmesi gereken yere rahat rahat gider ve oradaki vatan ve millet düşmanları rahatsız olur. Milliyetçi Hareket’in Sayın Genel Başkanı dik ve asil duruşu ile bir yere giderken vatan ve millet düşmanlarının dizleri titrer, dizlerinin bağı çözülür. PKK’nın siyasi kanadının listesinden Meclis’e giren TİP’siz milletvekili de Maçoğlu’nun yalnız olmadığını, kendisinin yanında olduklarını söylemiş. Sayın Genel Başkanımız 'Biz biriz, siz hepiniz' diyeli çok olmuştur. Hepiniz birleşseniz heybetli bir dağ olan vatan, millet sevdalısı Türk Milliyetçilerinin karşısında bir toz zerresinden farksızsınız."

Ne olmuştu?

Tunceli Belediye Meclisi'nin 'Tunceli Belediyesi' tabelasını 'Dersim Belediyesi' olarak değiştirme kararına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tepki göstererek, "İlgili karar yok hükmündedir, ayaklarımızın altındadır, gereği de mutlaka yapılmalıdır. Türkiye’de resmi olarak Dersim ismiyle anılan bir vilayet yoktur, olamayacaktır" ifadelerini kullanmıştı. MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak da TBMM'de "Ne yapacağız? ‘Seçildi’ diyerek komünist şarlatanlığa göz mü yumacağız. Popülizme yenik düşerek bazı çevrelere şirin gözükmek için geçmişi karıştırmaya çalışanların sonu, geçmişte dedelerinin başına gelenlerden çok farklı olmayacaktır" diyerek Maçoğlu'nu tehdit etmişti.

Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Barış Atay ve beraberindeki heyet ise önceki gün Maçoğlu'na dayanışma ziyaretinde bulundu. Maçoğlu bu ziyarette yaptığı konuşmada, "Bu gündem özellikle milliyetçi ve faşist kesimler tarafından büyütüldü ve Dersimlilere kayyum tehdidi yapıldı. Devlet Bahçeli de zamanında rahat rahat giremediği Dersim'e kinini gösterdi" demişti. Barış Atay da görüşmede yaptığı değerlendirmede, "Ne Dersim halkı ne de Başkan Maçoğlu yalnız değil, faşist saldırılara karşı hep birlikte mücadele edip halk iradesinin yok sayılmasına izin vermeyeceğiz" demişti. (HABER MERKEZİ)