Yıldırım'dan 'karşı oy' açıklaması: Onun hiç önemi yok, karar verildi

AK Parti'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım, YSK'nin İstanbul seçimini iptal kararındaki karşı oylar hakkında konuştu. Yıldırım, "Onun hiç önemi yok, mahkeme kararı verilmiştir. Her kararın tam mutabakatla verilmesi gerekmiyor. Hatırlayın AK Parti'yi kapatma davası da 6'ya 5'le reddedilmişti" dedi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Gaziosmanpaşa ilçesinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Ziyareti sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminin iptaliyle ilgili gerekçeli kararını değerlendirdi.

"Verilen kararı doğru bulup bulmamak bizim lüksümüz değildir" diyen Yıldırım, "YSK, yapılan tüm seçimlerin patronudur. Başından beri söylediğimiz şey YSK'nin vereceği karar herkesi bağlayacaktır. Dolayısıyla kararı vermiştir, verilen karar da seçimin tekrar yapılması yönündedir" ifadelerini kullandı.

Kararla ilgili "Kabul etmiyorum" gibi açıklamaların "hukuk devleti ilkelerine nezaketsizlik" olacağını savunan Yıldırım, "Bunu asla kabul edemeyiz. Dolayısıyla bu kararın gereğini yapmak için bugün İstanbul sokaklarındayız. Kampanyamızı yapıyoruz" dedi.

'HER KARARIN MUTABAKATLA VERİLMESİ GEREKMİYOR'

Gerekçeli kararda yaşandığını söyledikleri yolsuzluk ve usulsüzlüklerin teyit edildiğini belirten Binali Yıldırım, "Herkes her şeyi söyleyebilir ama tek kelimeyle şunu söylemek gerekir, en baştan beri söylediğimiz seçim sonrası yaşanan yolsuzluklar, usulsüzlükler oy kaydırmaları, oyla ilgili her türlü düzensizlik yaşanmıştır. YSK kararı da bunu teyit etmiştir, onaylamıştır" diye konuştu.

Kararın 4'e karşı 7 üyenin oyuyla alındığının hatırlatılması üzerine Yıldırım, "Onun hiç önemi yok, mahkeme kararı verilmiştir. Her kararın tam mutabakatla verilmesi gerekmiyor. Hatırlayın AK Parti'yi kapatma davası da 6'ya 5'le reddedilmişti" karşılığını verdi.

YILDIRIM'DAN GAZETECİ'YE: DOĞRU AKTARDIĞINIZ SÜRECE SIKINTI YOK

Yıldırım, bir muhabirin programların duyurusunun yapılmadığını ifade etmesi üzerine "Duyuru her zaman yapılıyor. Saklayacak bir şeyimiz yok. Görüyorsunuz bu milletin içinde neyi saklayacaksınız, her şeyi herkes bilecek, konuşacak biz de sabırla metanetle dinleyeceğiz, çünkü görevimiz bu. O yüzden programları da ne yapacağımızı da bilirsiniz ama önemli olan yaşadıklarınızı ve gördüklerinizi doğru aktarmaktır. Doğru aktardığınız sürece herhangi bir sorun yok" dedi.

Binali Yıldırım'a ziyaretlerinde, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, AK Parti Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Serkan Acar, AK Parti Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, eski Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ve partililer eşlik etti. (İSTANBUL/AA)