AK Parti, iptal edilen Avusturya Cumhurbaşkanlığı seçimlerini örnek gösterecek

AK Parti, 23 Haziran seçimlerinde küskün seçmen üzerine çalışacak. İlçelerde yapılacak özel çalışmalarla 2016'da iptal edilen Avusturya Cumhurbaşkanlığı seçimleri örnek gösterilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti, 23 Haziran'da yenilenecek seçimlerle ilgili, ilçelerin 2014 ve 2019 seçimlerindeki oy oranlarını karşılaştırdı. İptal edilen 31 Mart seçimlerinde 39 ilçe arasında oy kullanmayan ve geçersiz oy kullanan seçmenin ağırlıkta olduğu yerler üzerinden çalışma yapan AK Parti, Kürt seçmenin de ağırlıklı olduğu bu ilçelerde küskün seçmeni sandığa taşımak için stratejiler geliştirecek.

Türkiye gazetesinden Damla Peker'in haberine göre; AK Parti, AK Parti yönetimi ve milletvekilleri hemşehrilerinin yoğun olduğu yerlerde seçim çalışması yapacak. Milletvekilleri İstanbul’daki hemşehri dernekleri ve STK’larla bir araya gelecek. Parti yönetimi ilçe ziyaretlerinde seçimlerin niçin yenilendiğini anlatırken özel broşürler de hazırlayacak. Bu broşürlerde 2016 yılında Avusturya’da iptal edilen Cumhurbaşkanlığı seçimleri örnek gösterilerek seçmene dağıtılacak. Avusturya Yüksek Mahkemesi, görevli olmayan kişiler tarafından oy sayımı yapıldığı gerekçesiyle seçimleri iptal ederek yenilenmesine karar vermişti.

KAÇ KİŞİ OY KULLANMADI?

2014 yılında en çok Küçükçekmece seçmeni oy kullanmazken, 31 Mart seçimlerinde ise ilk sırada Esenyurt yer aldı. Esenyurt’ta 100 bin seçmen sandığa gitmezken, ikinci sırada 87 bin ile Küçükçekmece, üçüncü sırada ise 78 bin ile Pendik geldi. Yine 2014’te en çok geçersiz oy Ümraniye’de çıkarken, 31 Mart’ta Esenyurt’ta 19 bin geçersiz oy kullanıldı. Esenyurt’tan sonra en çok geçersiz oy kullanılan ilçeler Küçükçekmece ve Pendik oldu. Geçersiz oy kullanımın en az olduğu ilçeler ise nüfus yoğunluğu dikkate alındığında Adalar ve Şile. (Kaynak)