Sırrı Sakık'tan muhtarlığı istemeyen adaya: Sana helal olsun

Sırrı Sakık'tan ikinci geldiği muhtarlığı kabul etmeyen Çorumlu adaya: Sana bin kez helal olsun.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çorum'da birinci gelen adayın 6 ay seçim bölgesinde ikamet etme kuralına uymadığının ortaya çıkmasının ardından muhtarlık mazbatasını alan ancak, "başkasının kazandığı muhtarlığı yapmam" diyen adaya Sırrı Sakık'tan övgü geldi.

'Başkasının kazandığı muhtarlığı yapmam' dedi istifa etti'Başkasının kazandığı muhtarlığı yapmam' dedi istifa etti

31 Mart Yerel Seçimleri'nde Muş'ta HDP adayı olarak yarışan ve AK Parti adayının kazandığı açıklanan seçimlere itiraz süreci devam eden Sakık, HDP adaylarının kazandığı ancak KHK'li oldukları gerekçesi ile mazbatalarının ikinci gelen AK Partili adaylara verildiği 5 belediyeyi hatırlatarak, "Bağlar, Tuşba, Digor, Edremit ve daha bir çok yeri gaspedenler utansın. Sana bin kez Helal olsun. Onuru kaybetmemek her zaferden daha üstündür" dedi.

Ne olmuştu?

Çorum’a bağlı Büğet köyündeki muhtarlık seçiminde iki dönemdir bu görevi sürdüren adaylardan İsmail Akpınar 143, Saffet Kışla ise 145 oy aldı. Akpınar, Kışla’nın “en az 6 aylık ikamet şartı”nı yerine getirmediği gerekçesiyle Merkez İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. Seçim kurulunun incelemesinde Kışla’nın, mahalli idarelerle ilgili yasadaki adaylığa ilişkin, “En az 6 aydan beri o mahalle veya köyde oturmak” şartını yerine getirmediği belirlendi. Bunun üzerine seçim kurulu, en çok oyu alan ikinci aday konumundaki Akpınar’ın muhtar olmasına karar verdi. Merkez İlçe Seçim Kuruluna giderek mazbatasını alan Akpınar ise, “Başkasının kazandığı muhtarlığı yapmasının etik olmadığı” gerekçesiyle aynı gün Çorum Valiliği Mahalli İdareler Müdürlüğüne giderek, azalarıyla birlikte istifa etti.