POLİTİKA

'Kürdistan' önergesine ret: Kaba ve yaralayıcı

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Meclis Genel Kurulu’ndan çıkarma ve para cezalarına neden olan "Kürdistan", "Kürt illeri" ve "Kürt coğrafyası" gibi kelimelerin bilimsel ve tarihsel boyutunun belirlenmesi için Araştırma Komisyonu kurulması önergesini, 'kaba ve yaralayıcı ifadeler bulunduğu' gerekçesiyle iade etti.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Milletvekillerinin Meclis Genel Kurulu’ndan çıkarılması ve para cezası almasına neden olan “Kürdistan” ifadesinin araştırılması için verilen önerge "kaba ve yaralayıcı ifadeler bulunduğu" gerekçesiyle iade edildi. Önergenin devlet kütüphanelerinde bulunan kaynaklara atıf yapılarak hazırlandığını ve düzeltilecek, gözden geçirilecek bir husus olmadığını söyleyen HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, "Meclis Başkanının bizzat kendi tutumunu gözden geçirmesi gerektiğini" belirterek önergeyi değişiklik yapmadan tekrar göndereceklerini söyledi.

HDP, Van Milletvekili Murat Sarısaç eski HDP Milletvekili Osman Baydemir’in, "Kürdistan'dan gelen bir temsilci olarak bu çatının Türk ve Kürt ortak çatısı olmasını istiyorum” sözleri nedeniyle Genel Kurul’dan iki birleşim çıkarma ve para cezası almasına neden olan konuyu bir Araştırma Önergesi ile Meclis gündemine taşıdı. Sarısaç önergesinde, Kürdistan ifadesi üzerine milletvekillerinin Meclis’ten çıkarılmasına da neden olan tartışmaları hatırlatarak, “Kürdistan, Kürt illeri, Kürt coğrafyası vb.” kelimelerin araştırılıp bilimsel ve tarihsel boyutunun ortaya çıkarılarak kamuoyunun doğru bir şekilde bilgilendirilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

HDP Milletvekili Murat Sarısaç

'KABA VE YARALAYICI SÖZLER' NEDENİYLE İADE

Sarısaç’ın Aralık 2018’de verdiği önerge 4 ay sonra iade edildi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un imzasıyla gönderilen iade yazısında, “Meclis çalışmaları sırasında sakıncalı görüldüğü iddia edilen bazı kelimelerin kökenlerinin incelenmesi amacıyla vermiş olduğunuz önerge incelenmiştir. TBMM İçtüzüğü’nün 67’nci maddesinde, 'Başkanlığa gelen yazı ve önergelerde kaba ve yaralayıcı sözler varsa, Başkan, gereken düzeltmelerin yapılması için, o yazı veya önergeyi sahibine geri verir' hükmü yer almaktadır. İlgili önerge İçtüzük hükümlerine uygun hale getirilerek yeniden düzenlenmesi halinde işleme alınabilecektir” denildi.

'BELLİ Kİ MECLİS BAŞKANININ KAFASI KARIŞIK'

“Kürdistan” üzerinden yürütülen tartışmalarda kafa karışıklığının giderilmesi için araştırma komisyonu kurulması önerisinde bulunduklarını belirten Sarısaç, iade kararını eleştirdi. Sarısaç, “Eskiden önergenin reddedilme gerekçeleri sıralanırdı. Ama bu sefer sadece TBMM İç Tüzüğünün 67. maddesi gerekçe gösterilmiş. Önergemizin hangi cümle veya kelimeden dolayı reddedildiğini bilmiyoruz. Belli ki Meclis Başkanının da kafası karışık. Biz defalarca anlattık. Kürdistan kelimesini kullanırken ayrı bir idari bölgeden bahsetmiyoruz, ülkenin bir parçasını ayrı göstermiyoruz. Buradaki amacımız Kürt halkının binlerce yıldır üzerinde yaşadığı bir kültür coğrafyasıdır. Trakya veya Kapadokya diyebilenler neden Kürdistan lafından korkuyorlar?” diye sordu.

'ÖNERGEYİ DEĞİŞTİRMEDEN GÖNDERECEĞİZ'

Araştırma önergesinin devlet kütüphanelerinde bulunan kaynaklara atıf yapılarak hazırlandığını ve düzeltilecek, gözden geçirilecek bir husus olmadığını söyleyen Sarısaç, “Düzeltilmesi gereken bir şey varsa o da şu anki hükümetin Kürde ve Kürdistan’a düşmanca yaklaşımıdır. Onun ismine bile tahammül edememe durumudur. Dolayısıyla Meclis Başkanı bizzat kendi tutumunu gözden geçirmeli. Bu nedenle önergemizi tekrar kendilerine göndereceğiz. Tekrar reddedilirse dilekçeyle gerekçesini talep edeceğiz” dedi.

Etiketler HDP TBMM Kürdistan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR