Doğu Perinçek'e Osmanlı Ocakları tepkisi!

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 23 Nisan'ın 'Çocuk Bayramı' yapılmasının 'Atatürk'ün çok ciddi bir hatası' olduğunu savunarak, "Atatürk peygamber değil, 23 Nisan'ı Çocuk Bayramı yapması yanlış, ben o balonları patlatıyorum" dedi. Perinçek'in sözlerine Aydınlık Gazetesi yazarı Yavuz Alogan'dan tepki geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Doğu Perinçek, Ulusal Kanal'da katıldığı 'Çıkış Yolu' adlı programda Atatürk'ün 23 Nisan'ı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yapmasını yanlış bularak, "Atatürk’ün bir yanlışı. 23 Nisan’ı Çocuk Bayramı yapmak. Çocuklara balon dağıtarak o devrimin meşalesini yakamazsınız" dedi. Perinçek'e partisine yakın Aydınlık gazetesi Yavuz Alogan'dan, "23 Nisan çocuklar, balonlar ve krapon kâğıtlarıyla kutlanır. Osmanlı ocakları, çarşaflı çocuklar ve ilahilerle kutlanmaz" tepkisi geldi.

23 Nisan'ın 'balonlarla kutlanan bir bayrama' dönüştüğünü söyleyen Perinçek şöyle konuştu: "Hata demiyorum, biraz daha ağırlaştırıyorum, çok ciddi bir hata diyorum. Bakın Atatürk peygamber değil, bunlar çok büyük yanlışlar. Bu itirazlar Atatürkçü değil. Türkiye bugün bir devrimin eşiğine gelmiş; üretim devrimi yapıyor. Bu devrimleri, siz çocuklara balon dağıtarak o devrimin meşalesini yakamazsınız. Çocuk Bayramı diye devrim unutturuluyor."

Çocuk Bayramı kapsamında kullanılan balonların 'Türkiye'yi devrimsizleştirmeye götürdüğünü' söyleyen Perinçek, "Ben balonları savunmuyorum. Çocukların eline balonları vererek Türkiye'yi devrimsizleştirmeye götürüyorsunuz. Ben ise bu balonları patlatıyorum ve 'Bu bir devrim günüdür' diyorum" dedi.

'OSMANLI OCAKLARI İLE KUTLANMAZ'

Aydınlık yazarı Yavuz Alogan ise, Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda Doğu Perinçek'in söz konusu ifadelerini eleştirdi.

Alogan, Vatan Partisi Öncü Gençlik'in Osmanlı Ocakları ile yaptığı ittifaka bir gönderme yaparak, "23 Nisan Çocuk Bayramı'dır. Çocuklar, balonlar ve krapon kâğıtlarıyla kutlanır. Osmanlı ocakları, çarşaflı çocuklar ve ilahilerle kutlanmaz"dedi.

Alogan'ın bu tweet'ine yine sosyal medyadan yanıt veren Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel ise, "Osmanlı Ocakları'na 'Sizin Atatürk'ü savunma hakkınız yok. ABD'ye karşı gelme tekeli de bize ait. Vatan için omuz omuza vermekte ne demekmiş. Herkes kendi mahallesinde mutlu mesut yaşasın. Alkışlarla mutlu olalım' diye iletiyorum hocam" diye yazdı.

Aydınlık yazarı ​Alogan da, İlker Yücel'i, "Çok özür dilerim, sevgili dostum. Ben Osmanlı Ocakları'nı, başta laiklik ilkesi olmak üzere Devrim Kanunları'nın kararlı düşmanı, Sultan II. Abdülhamit'in hayranı, şeriatı savunan bir örgüt sanıyordum. Atatürkçü oldularsa hiç mesele yok" ifadeleriyle yanıtladı.

Ne olmuştu?

Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel, Öncü Gençlik'in geçen hafta düzenlenen 25. yıl kutlamalarında yaptığı konuşmada "vatan savunması için yan yana gelinecek kurumlar" arasında farklı siyasi parti ve örgütlerle birlikte AK Parti'ye yakın Osmanlı Ocakları'nı da saymıştı. Konuşmanın Oda TV'de, "Sürpriz ittifak... Osmanlı Ocakları ile Vatan Partisi neden yan yana geliyor" başlığıyla haber olmuştu. Haber sosyal medyada da tartışma yaratmıştı. (HABER MERKEZİ)