YSK İstanbul'u bugün görüşecek

YSK, AK Parti ve MHP'nin İstanbul itirazını yarın görüşecek. İlk görüşmede AK Parti sunum yapacak.
AK Parti, YSK'ye 3 bavulla itirazda bulundu...

DUVAR – Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasını seçimden 17 gün sonra alabilirken, bugün gözler yeniden Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) çevrilecek. AK Parti ve MHP’nin İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi talebiyle YSK’ye yaptığı olağanüstü itiraz,  görüşülmeye başlanacak.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre süreç şöyle işliyor;

Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü, AK Parti ve MHP’nin seçimin yenilenmesine dair dilekçeleri ile sundukları belgeler sisteme kaydediliyor. Ayrıca partilerin iddialarına ilişkin bir ön inceleme işlemi gerçekleştiriliyor. AK Parti YSK başvurusunda üç valiz teslim etmişti. AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel tarafından kayıt işlemlerinin hızlanması için Kurul’a bu belgelerin dijitallerini de teslim ettiği öğrenildi.

SOMUT VERİLERE BAKILACAK

İşte tüm bu işlemlerin tamamlanma aşamasında olduğu, pazartesi günü YSK’nin söz konusu başvuruları  gündeme alacağı ifade edildi. Ancak ilk görüşmede karar çıkma olasılığının da düşük olduğu da belirtiliyor. Kurul’da öne sürülen iddiaların tek tek ‘somut verilere dayanıp dayanmadığına dair’ müzakere edileceği, bunun da uzun bir zaman alabileceği belirtiliyor.

İlk görüşmede AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel’in partisinin seçim yenileme talebine ilişkin gerekçelerine dair uzun bir sunum yapacağı da dile getiriliyor. Öte yandan, YSK’nın AK Parti’nin İstanbul ve Büyükçekmece başvuruları ile MHP’nin İstanbul ve Maltepe başvurularını birlikte görüşüp karara bağlaması bekleniyor.

YSK, İstanbul başvurularına ilişkin iki karar verebilir. AK Parti ve MHP’nin itirazı kabul edilebilir ya da reddedilebilir. Kurul’un itirazların kabulüne karar vermesi halinde bu İstanbul’da seçimlerin yenileneceği anlamına gelir. Ve YSK aksine bir karar almazsa, İstanbul’da seçmenin 2 Haziran’da yeniden sandık başına gideceği anlamına gelecek. Ret kararı verilmesi halinde ise İstanbul İl Seçim Kurulu’nca tanzim edilen İl Birleştirme Tutanağı sonucu kesin seçim sonucu olacak.