Kaftancıoğlu: Meclis çoğunluğunun AK Parti'de olması fırsata çevrilebilir

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, AK Parti'nin İBB Meclisi'nde çoğunluk olmasını değerlendirdi. Kaftancıoğlu, "Bunu demokrasi adına fırsata çevirebilirsiniz. CHP grubu olarak bizler veya belediye başkanımız bir öneriyi getirdiğinde vatandaşın lehine olan bir durum sırf sayısal çoğunlukla nasıl reddedilebilir?" dedi.

DUVAR – Habertürk’te yayınlanan “Açık ve Net” programına katılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kübra Par’ın sorularını yanıtladı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde AK Partili üyelerin çoğunlukta olmasıyla ilgili bir soru üzerine Kaftancoğlu, bu durumun “fırsata çevrilebileceğini” söyledi.

Kaftancıoğlu, “Meclis çoğunluğunun AK Parti’de olması demokrasi adına çok büyük fırsata çevrilebilir. Hakikaten vatandaşa hizmet etmek istiyorsanız bunu demokrasi adına fırsata çevirebilirsiniz. Bütün meclis toplantılarını canlı vereceğiz. CHP grubu olarak bizler veya belediye başkanımız bir öneriyi getirdiğinde vatandaşın lehine olan bir durum sırf sayısal çoğunlukla nasıl reddedilebilir? Aksi takdirde onun kararını da halk verecektir” dedi.

Kaftancıoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

VERİ TOPLAMA OLAYI KOPYALAMA DEĞİLDİ: Ekrem İmamoğlu İBB Başkanı olur olmaz halka söz vermişti, şeffaf bir belediyecilik yapacağım diye. Mevcut durumu tablo halinde ortaya çıkarmaya çalıştı. Bu çalışmalardan biri de verilerle ilgili neler yapılmış, kayıt altında neler var, kayıtdışı neler olabilir sorusunun cevabını bulabilmek için diğer birimlerde yapılan çalışma burada tekrarladı. Ekrem İmamoğlu, büyükşehir belediyesini aldığı anda fotoğrafı çekmek istedi. Veri tabanı olayı da kamuoyunda yansıtıldığı gibi veri kopyalama değildi. Mahkeme kararıyla durulduğu bilgisi henüz belediyeye ulaşmadı.

İMAMOĞLU, OY ALMAK İÇİN YASİN OKUMADI: Sahici samimi, olduğu gibi görünen, göründüğü gibi davranan inandığı şeyin mücadelesini veren kim olursa olsun yaptığı şey beni rahatsız etmez. Ekrem İmamoğlu’nun Yasin okuması beni rahatsız etmedi. İmamoğlu ben orada Yasin okuyayım da muhafazakarlar bana oy versin diye okumadı. İmamoğlu’nun geçmişinden bugüne kadar getirdiği, kendi siyasi çizgisi, aile ve yaşantısıyla o da Ekrem İmamoğlu’nun kendi doğalıydı.

SEÇİMİN İPTAL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL: YSK’nın kararını verecektir. İstanbul’da bir sonraki yerel seçim 5 sene sonra olacak. Biz seçimleri bitirdik, Ekrem İmamoğlu hizmete başladı. 5 sene sonra seçim olacak vatandaş kararını verecek. YSK’da hukukçular var. Bu kadar hukuksal olmayan dilekçe ile iptal edilmek hukuki değildir. YSK’nın bu gerekçelerle seçimi iptal etmesi hiç mümkün değildir. (Kaynak: Habertürk)