Kılıçdaroğlu’ndan 'Baharın sürekliliği için' 10 temel ilke

CHP’li belediye başkanlarının uyacağı 10 temel ilke belirlendi. Yeni belediye başkanları “devri sabık” yaratmak gibi düşüncelerden kaçınacak. Belgesiz, isimsiz ihbarlar ciddiye alınmayacak. Atamalarda liyakat esas alınacak, partizanca uygulamalara fırsat verilmeyecek. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadın çalışanlara izin verilecek. İlçe belediyeleriyle eşgüdüm ve uyum içinde olunacak.

Nergis Demirkaya  ndemirkaya@gazeteduvar.com.tr

ANKARA – “Mart’ın sonu bahar” sloganıyla yerel seçim kampanyası yapan CHP’de, yeni seçilen belediye başkanlarının önüne, “Baharın sürekliliği için” görev yaparken uyacakları 10 temel ilke konuldu. Başkanlar “devri sabık” yaratmak gibi düşüncelerden kaçınacak. Belgesiz, isimsiz ihbarlar ciddiye alınmayacak. Atamalarda liyakat esas alınacak, partizanca uygulamalara fırsat verilmeyecek. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlara izin verilecek. İlçe belediyeleriyle eşgüdüm ve uyum içinde olunacak.

Kılıçdaroğlu, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından seçilen 11 büyükşehir, 10 il ve 187 ilçe belediye başkanı olmak üzere CHP’li toplam 202 yeni belediye başkanına gönderdiği “10 temel ilke” ile ilgili mesajında şu ifadeleri kullandı:

‘BAHARI SÜREKLİ KILMAK SİZİN GÖREVİNİZ’

“Çok zorlu koşullarda gerçekleşen bir yerel seçimi geride bıraktık. Halkımız 5 yıl için yetkiyi size verdi. ‘Baharı sürekli kılmak’ artık sizin göreviniz. Verdiğimiz sözleri tutma zamanı. Hiçbir ayırım yapmadan kimseyi ötekileştirmeden tüm belde halkını kucaklama ve harcadığınız her kuruşun hesabını vererek hizmet üretme zamanı. Ekte göreviniz boyunca dikkate almanız gerektiğini düşündüğüm ana konular 10 madde halinde sıralanmıştır. Sizlerin bu 10 temel ilkeye uymanız ‘baharın sürekliliği’ açısından çok önemlidir. Kaldı ki bu 10 temel ilke halkımızla belediye arasındaki karşılıklı güvenin pekişmesini de sağlayacaktır. Bu temel ilkelere uyum, aynı zamanda CHP’li belediyeler arasında uygulama birliğini de sağlayacaktır. Kuşkusuz bizler de bu 10 temel ilkenin takipçisi olacağız.”

Kılıçdaroğlu’nun yeni seçilen belediye başkanlarına gönderdiği “Belediye Başkanlarının Göreve Başlarken Dikkate Alması Gereken 10 Temel İlke” şu maddelerden oluşuyor:

‘DEVRİ SABIK YARATMA DÜŞÜNCESİNDEN KAÇINILMALI’

1- Tüm söylemleriniz olumlu-pozitif olmalı. Önyargılarla, “devri sabık” yaratmak gibi düşüncelerden özenle kaçınılmalı. Elbette yolsuzluklarla mücadele yapılacak, yolsuzluğa izin verilmeyecektir. Ancak bu konuda bir denetim yapılacaksa, mutlaka yetkin kişiler görevlendirilmeli, adaletli olunmalı.

2- Bir ihbar furyası ile karşılaşabilirsiniz. Belgesiz ve isimsiz hiçbir yazı ihbar ciddiye alınmamalı. Tüm uygulamalarınız vicdana ahlaka ve hukuka uygun olmalı. Aksi halde çok zaman kaybedersiniz. Oysa zaman kaybetme lüksümüz yok. Çünkü vatandaş için yapacağımız çok şey var.

‘LİYAKAT VAR, PARTİZANLIK YOK’

3- Belediye personeline ayrımcılığa uğramayacakları özlük haklarının korunacağı, görevlerini sürdürecekleri kimsenin işiyle aşıyla uğraşılmayacağı bildirilmeli.

4- Atamalarda mutlaka liyakat esas alınmalı, partizanca uygulamalara fırsat verilmemeli.

‘KAMU YARARINA PROJELERE DEVAM’

5- Önceki dönemde başlatılmış proje ve faaliyetler kamu yararına aykırı olmamak şartıyla devam ettirilmeli.

6- Harcamalar yatırımlar, mali disiplin içerisinde şeffaf ve hesap verilebilir bir şekilde yapılmalı. Bütçe harcamalarıyla ilgili olarak belirli aralıklarla, belde sakinleri ve kamuoyu mutlaka bilgilendirilmeli.

‘ASGARİ ÜCRET 2 BİN 200 TL OLARAK BELİRLENMELİ’

7- Belediyede çalışan personelin asgari ücreti en az 2 bin 200 lira olarak belirlenmeli ve düzenlemenin Ocak 2019’dan itibaren geçerli sayılması hususunda gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı.

8- Ulaşımın dini ve milli bayramlarda ücretsiz olması konusunda belediye meclislerinden karar alınmalı. Özellikle gençlerin ve çocukların okul servisi ile toplu taşıma masraflarının en aza indirilmesi için gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı.

‘8 MART’TA KADIN ÇALIŞANLARA İZİN’

9- İstihdam politikalarında ve toplu sözleşmelerde dezavantajlı gruplar ile kadınlar lehine irade ortaya konulmalı. Örneğin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlara izin verilmeli.

10- Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde hangi partiden olursa olsun, ilçe belediyeleriyle eşgüdüm ve uyum içinde olunmalı. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiniz gibi ilçe belediyeleri de ötekileştirilmemeli.