İBB Meclisi pazartesi toplanacak

İBB Meclisi pazartesi günü toplanıyor. İlk toplantıyı İBB'nin yeni Başkanı Ekrem İmamoğlu yönetecek.
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin ilk toplantısını yeni başkan Ekrem İmamoğlu yönetecek.

DUVAR – İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yeni meclisi, ilk toplantısını, 22 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirecek. Toplantıya Cumhur İttifakı’nın 180, Millet İttifakı’nın ise 132 meclis üyesi iştirak edecek. Saraçhane’deki binada gerçekleştirilecek ilk toplantıyı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yönetecek.

İBB’deki ilk mesaisine başlayan İmamoğlu, gazetecilerin meclisin ne zaman toplanacağına ilişkin sorularına, “Pazartesi günü olarak görünüyor. Yönetmelik öyle emrediyor. O güne hazırlığımızı yapacağız” diyerek cevap verdi.

312 üyeli İBB Meclisi’nde çoğunluk AK Parti’de olacak. Meclis Müdürlüğü’nce hazırlanan listeye göre, Cumhur İttifakı 180, Millet İttifakı ise 132 üye ile temsil edilecek. Partiye göre dağılım yapıldığında ise İBB Meclisi’nde; AK Parti’nin 176, MHP’nin 4, CHP’nin 128 ve İYİ Parti’nin 4 üyesi olacak.

AK Parti’de 24 ilçe belediye başkanı ve 152 meclis üyesi, CHP’de ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra 14 ilçe belediye başkanı ve 113 üye görev yapacak. MHP’yi ise 1 ilçe belediye başkanı ve 3 meclis üyesi temsil edecek. İYİ Parti adına da 4 meclis üyesi görev alacak. (İSTANBUL/AA)