HDP GOP Eşbaşkan adayları: Bu kadar ilgiyi beklemiyorduk

HDP'nin Gaziosmanpaşa Belediyesi Eşbaşkan Adayları: Sinan Zincir ve Gülay Rojda Fırat. İki isim aynı zamanda avukat. Gaziosmanpaşa'yı gezerek halkın sorunlarını dinleyen, çözüm önerilerini sunan Zincir ve Fırat, halk tabanında kutuplaşma olmadığını söyleyerek, "Bu kadar ilgiyi beklemiyorduk" diyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul'da HDP'nin aday çıkardığı ilçelerden biri de Gaziosmanpaşa. CHP, HDP, SAADET kendi adaylarıyla burada seçime girerken Cumhur İttifakı'nın adayı ise mevcut belediye başkanı AK Parti'li Hasan Tahsin Usta oldu. İlçe, AK Parti için 'oy deposu' olarak görülüyor. Muhalefet adayları ise bu seçimde belediye başkanlığının el değiştireceğini savunuyor.

HDP'nin Gaziosmanpaşa Belediyesi Eşbaşkan Adayları Sinan Zincir ve Gülay Rojda Fırat'la konuştuk...

Sizi genelde adliyelerde, duruşma salonlarında avukatlık yaparken görüyoruz. Hem avukat kimliğinizle hem de belediye eşbaşkan adayları olarak insanların sorunlarını dinliyorsunuz, çözüm önerilerinizi sıralıyorsunuz. İzlenimleriniz nedir?

'BU KADARINI BİZ DE BEKLEMİYORDUK'

Sinan Zincir: Avukatlığa bir süre ara verdik. Avukat kimliğinin halka dokunma noktasında önemli bir etkisi var Çünkü halkın ciddi sorunları var. Gaziosmanpaşa'da da insanlar kentsel dönüşüme karşı ciddi bir hukuksal mücadele sürdürüyorlar. Buradaki 7 mahallede halk kentsel yıkımlarla mücadele ediyor. Halkın buradaki en önemli mücadelesi kentsel dönüşüm. Biz de avukat olduğumuz için bu hukuksuzluklara karşı mücadele yürüttüğümüz için halkın talebini daha iyi anlıyoruz. Özellikle pazarda dolaşırken HDP'ye karşı olan ön yargılardan dolayı provokasyonlarla karşılaşabileceğimizi düşündük. Fakat buradaki AKP, MHP'li kadınların bize 'hoş geldiniz' demeleri bizi çok gururlandırdı. Cumhurbaşkanı toplumu kutuplaştırmaya çalışırken çarşıda, pazarda insanlar kardeşlik dilini terk etmedi. Biz işte bu anlamıyla gerçekten kazandığımızı söylüyoruz. Her siyasal partiden insanlara, annelere, çocuklara, kadınlara dokunabildik.Demek ki siyasetin kutuplaştırıcı dilinin Gaziosmapaşa'da bir karşılığı olmadı. Bu bizi mutlu etti.

Gülay Rojda Fırat: İnsanlar bizi sıcak karşıladı. Önceki dönemlerde bizi dükkanlarından kovanlar şimdi bizi hoşgörüyle karşıladı. Çay ısmarladılar, sohbet ettiler, kapılarını açtılar. Açıkçası bu kadar kutuplaştırmadan sonra biz de bunu beklemiyorduk. İnsanlar oyuna gelmedi. Ben burada doğdum büyüdüm. Kadınlarla ilgili unutamadığım birçok anım oldu. Kadınlar siyasete çok aktif bir şekilde katılabiliyor. Ülkeyi yönetenler bizi ülkemizden kovmaya çalıştı. Buradaki Trabzonlu kadın arkadaşlarla oturduğumuz zaman bu cümlelere çok tepki gösterdiler. Örneğin Trabzonlu bir kadından şu cümleleri duydum: 'Biz kardeşiz. Burası hepimizin memleketi. Kimse kimseyi kovamaz!'

'ENERJİMİZ SOKAĞA YANSIYOR'

Sizin Gaziosmanpaşa'daki diğer adaylardan farkınız nedir?

Sinan Zincir: Adaylar mega projelerle, popülist söylemlerle halkın karşısına çıkıyorlar. Biz halkla birlikte yönetmeye geleceğiz diyoruz Birileri geliyor devletin bütün imkanlarıyla 'İstanbul bizim için bir aşk hikayesi' diyor. Afişler, pankartlar, bilbaordlar her yerde bir 'aşk' hikayesi. Biz de diyoruz ki İstanbul sizin için bir ihanet hikayesi. Bunu kendiniz itiraf ettiniz. Belediye başkanlarını görevden aldılar yerine 'kayyum' atadılar. Biz İstanbul'a emekçilerin, halkların, yoksulların aşkı ile geliyoruz. Kadın odaklı, cinsiyet özgürlükçü demokratik halkçı bir anlayışla halkla birlikte yönetim diyoruz.

Gülay Rojda Fırat: Biz genciz. Artık yönetimin gençlere verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizim enerjimiz daha fazla. İnsanlar bağıran, çağıran, öfkeyle yaklaşan anlayışlardan bıktı. Bizim bu enerjimiz sokağa da yansıdı. İnsanlar kadınları görmek istiyor, insanlar bizim gibi gülen eş başkanlar istiyor.

'EN BÜYÜK PROJEMİZ HALKLA BİRLİKTE YÖNETİM'

Kazandığınız takdirde ilk icraattiniz ne olacak?

Sinan Zincir: HDP burada kazandığında yapacağı ilk şey her mahallemizde halk meclislerini kurmak olacak. Halk meclisleriyle hangi bölgemizde halkımızın ihtiyacı neyse bu taleplere göre projeler ortaya çıkacak. Kollektif, komünal bir anlayışla uzman kişilerle halk için hizmete sunulacak projeler olacak. Bizim en büyük projemiz halkla birlikte yönetim anlayışı. Bu pratik bizim geçmişimizde var.

'Halk meclislerini kuracağız' söylemleri bu seçimde adayların kullandığı en sık cümlelerden biri oldu. Halk meclisleri nedir?

Sinan Zincir: Bizi taklit etmeleri iyi bir şey. Bunu bizden öğrenmeleri de güzel bir şey. Halk meclisleri HDP ve öncü siyasi partilerin ideolojik paradigmasının özünü teşkil eder. Halk meclisleri o yerelin, sokakta, mahallede, caddede tüm halklarından, inançlarından insanların kadınların oluşturduğu mahalle meclislerinin adıdır. Bu meclisler, kentin yaşamına, yönetim şekline, projelerine, belediye eşbaşkanının yapacağı işlere karar verecek. Halk meclisleri mahallelerdeki halkımızın seçimiyle oluşacak. Örneğin bir proje bizim kararımızla hayata geçmeyecek, halk meclislerinin kararıyla hayata geçirilecek. Halkımız bir ay sadece bizim yönetim şeklimizi görsün. Eğer beğenmiyorlarsa dört, beş yıl bu koltuklarda oturmayacağız. Halkımız bizi geri çekebilir diyoruz.

'BURADA KURDUN, KUŞUN YUVASI VAR...'

Sizce Gaziosmanpaşa'nın en büyük sorunu nedir?

Gülay Rojda Fırat: Onların deyimiyle kentsel dönüşüm bize göre ise rantsal dönüşüm en büyük sorun. Burada yaşayan insanları evlerinden ettiler. Acele kamulaştırma adı altında insanları zorla evlerinden çıkardılar. Halkın barınma sorununu çözmeyi temel bir görev olarak önümüze koyuyoruz. Çünkü burada kurdun, kuşun yuvası var. İnsanların evinin olması çok çok önemli. Biz halkın yaşam alanlarını, manevi kültürünü yerinde güzelleştireceğiz. GOP'ta belediye başkanlığını kazansak da kazanmasak da alanlarda, meydanlarda, sokaklarda demokratik mücadeleyi halkımızla birlikte devam edeceğiz. Biz bu konuda her zaman halkımızın yanında olduk bundan sonra da böyle olacak.

'HALKIMIZ POLİTİK BİR HALK'

HDP İstanbul'daki birçok ilçeden aday çıkarmama kararı aldı. Fakat GOP dahil birkaç belediyede aday çıkardı. Büyükşehirde de aday çıkarmadı. Seçmenle görüştüğünüzde size ne anlatıyorlar?

Sinan Zincir: Partimiz uzun bir süreden beri yerellerde demokratik kitle örgütleriyle sendikalar ile halkımızla bir araya gelerek AKP- MHP blokuna kaybettirecek bir stratejiyle hareket etti. Bunu da başarıyla yürüttü. Kürt kentlerinde tavrımız çok net: Kayyumlar Saray'a gidecek. Batıda ise muhalefet adaylarının güçlü olduğu yerlerde AKP-MHP blokuna kaybettirecek bir anlayışla hareket ediyoruz. Hangi aday bu bloka kaybettiriyorsa biz o adayın etrafında kenetleneceğiz. Pazara, çarşıya, esnafa gittiğimizde özellikle HDP'ye oy veren taban bize şunu soruyor: Gaziosmanpaşa'da adayımız var partimize oy vereceğiz. İstanbul'da adayımız yok biz ne yapacağız? Biz de diyoruz ki İstanbul'da AKP - MHP blokunun karşısında kazanabilecek en güçlü aday kimse İstanbul Büyükşehir'de de oyumuzu ona vereceğiz. Kürtlere küfreden, hakaret eden, 'Türkiye'den gidin' diyen anlayışa karşı Kürt Halkı HDP seçmeni 31 Martta gerekli cevabı verecektir 'HDP seçmeni kararsız, boykot edecekler' diyorlar. Biz burada seçmenimizle konuştuğumuzda 70 yaşındaki anneler 'Bunlar gitsin. Oyumuza, irademize sahip çıkacağız' diyor. HDP'nin aday çıkartmadığı yerlerde gerekirse gözlerimizi kapatarak muhalefet adaylarının etrafında kenetleneceğiz. Bizim halkımız çok politik bir halk. Ne yapması gerektiğini bizden daha iyi biliyor annelerimiz, mellelerimiz büyüklerimiz...

Gülay Rojda Fırat: Devlet Bahçeli'nin geçtiğimiz günlerde söylediği 'Kürtçe konuşan kardeşlerimizin oyuna talibiz' sözlerine ilişkin bir GOP'lu seçmen aynen şunları söyledi: Kürt bile diyemiyor. Kimliğimizi yok sayan bir anlayışa oyumuzu vermeyeceğiz.

'HER KALE YIKILIR'

Gaziosmanpaşa iktidarın oy deposu olarak görülüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Sinan Zincir: Derebeylik dönemlerinde yaşamıyoruz. Bu iktidar 'her şey benim olsun' diyor. Türkiye'deki tüm belediye başkan adaylarının tek rakibi var: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Hasan Tahsin Usta (GOP AK Parti Belediye Başkanı)'nın bir yerde konuştuğunu görmedik. Kaleler, şatolar da yıkılır. Bunu halkımız sandıkta gösterecek.

Gülay Rojda Fırat: Her kale yıkılır. Yıkılmayan kale yoktur. Kendilerini bitirdiler. İnsanlar bıkmış ve 'artık sırtımızdan insin' diyorlar.