MHP'li Sözlü: Cumhurbaşkanı tek adam olabilir

MHP Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Hüseyin Sözlü, parlamenter sisteme geçiş sorusuna yanıt verdi: Cumhurbaşkanı "tek adam" olabilir. Dünyada örnekleri var.
MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Sözlü

DUVAR – MHP tarafından Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilen mevcut başkan Hüseyin Sözlü, yerel seçimlerle ilgili konuştu. Sözlü, Adana’da 15 ilçeyi de alacaklarını belirtirken ‘Cumhurbaşkanının tek adam olabileceğini, krallıkla yönetilen başarılı demokrasilerin olduğunu’ ileri sürdü.

Sözcü’den Özlem Gürses’e konuşan Sözlü, başkanlık sistemini Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a partisinin genel başkanı Devlet Bahçeli tarafından önerildiğini belirtti. Sözlü, “Bana sorarsanız bu başkanlık sistemi, 7 Haziran seçimleri döneminde Bahçeli’nin aklına gelmiş bir çözümdü. Hatırlarsanız hükümet kurulamadı ve HDP’yle bir ortaklık teklif edildi MHP’ye. O gün daha liberal bir siyasi parti olsaydı HDP iktidar ortağı idi” dedi.

“Parlamenter sisteme dönmek isteyen bir kesim var…”sorusuna yanıt veren Sözlü, “Cumhurbaşkanı “tek adam” olur mu? Olabilir. Dünyada örnekleri var. Krallıkla yönetilen başarılı demokrasiler de var. Gereken düzenlemeler yapılırsa sistem çalışır” ifadelerini kullandı.

Adana’daki mültecilere değinen Sözlü, “Şehrin merkezinde nüfusun yüzde 20’sinden fazla Suriyeli var. Bu çok büyük bir rakam, Adana’nın içinde bir Avrupa kenti kadar mültecimiz var. Biz onların eğitimlerine destek veriyoruz. Sadece bir otobüs firması her gün 7 bin Suriyeliyi ilk ve ortaöğretime taşıyor. Türkiye’ye bu konuda söz söyleyenler bizim neler yaptığımızı görsünler” dedi.

Yerel seçim anketlerinden bahseden Sözlü, “Büyükşehir Belediyesi’nde karşı ittifakın hiçbir şansı yok. İYİ Parti’ye oy vermiş vatandaşlarımız da bize gelecek, geliyor. Hatta Seyhan ve Çukurova belediyelerini de kaybediyorlar. Cumhur İttifakı Adana’da 15 ilçeyi de kazanacak” şeklinde açıklamalar yaptı.