Kılıçdaroğlu: Saldırıyı kınıyoruz!

31 Mart seçimleri kapsamında çalışmalarına devam eden Kılıçdaroğlu, Yeni Zelanda'da gerçekleşen saldırıyı kınadı. Saldırıda en az 49 kişi yaşamını yitirmişti.

DUVAR – CHP lideri Kılıçdaroğlu, Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan ve en az 49 kişinin öldüğü silahlı saldırılara ilişkin insanlığa karşı büyük bir terör suçu işlendiğini belirterek ”İslamofobi’nin, nefret dilinin büyütülmesi karşısında çaresizliği kabul etmiyoruz. Bu konuda Batılı ülkeleri ödevlerini yapmaya çağırıyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yeni Zelanda’da iki camiye düzenlenen silahlı saldırılara ilişkin sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, şu paylaşımda bulundu; “İnsanlığa karşı büyük bir terör suçu işlendi Yeni Zelanda’da. Camide namaz kılanlara teröristler ateş açtı. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum.

İslamofobi’nin, nefret dilinin büyütülmesi karşısında çaresizliği kabul etmiyoruz. Bu konuda batılı ülkeleri ödevlerini yapmaya, İslam ülkelerini kendi aralarındaki çatışmaları sonlandırıp barış içinde yaşamaya çağırıyoruz.”

 

Yerel seçim çalışmaları kapsamında yurt gezilerine devam eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yalova’da da yaptığı konuşmada saldırıyı kınadı. Yeni Zelanda’ da gerçekleşen saldırıyı kınayan Kılçdaroğlu, “Bugün güne Yeni Zelanda’dan gelen acı haberle uyandık. Lanetliyoruz. Batılı dostlarımıza da sesleniyorum. İnanç üzerinden siyaset yapmanın ne kadar tehlikeli sonuçlar doğuracağını Yeni Zelanda’da bir kez daha gördük. Yüzyıl Savaşları var, inanç yüzünden yüz yıl insanlar birbirini öldürdü. Siyaset kurumu inanç dünyasına müdahale etmemeli. Dini siyasete alet etmemeli ve bunu yasalarla korumalı.” dedi. (HABER MERKEZİ)