İYİ Parti adayı Suriyeli düşmanlığıyla oy istiyor

“Fatih’i Suriyeliler’e teslim etmeyeceğim” pankartı asan İYİ Parti adayı: Yaşlıların, işverenlerin, esnafın, annelerin birinci önceliği Suriyelilerdir. Ben sorunla ilgileniyorum ve o pankartta düşüncemi ifade ettim.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 31 Mart 2019 yerel seçimleri için Fatih’te İYİ Parti’den Belediye Başkan adayı olan İlay Aksoy’un seçim için hazırlattığı pankartta Suriyeli göçmenleri düşmanlaştırdı. Aksoy’un seçim çalışmaları kapsamında Fatih Saraçhane’de astırdığı pankartta “Fatih’i Suriyeliler’e teslim etmeyeceğim” ifadeleri yer aldı. Pankart sosyal medyada tepkiye neden oldu.

Söz konusu pankartla ilgili Sözcü gazetesinden Seda Önceler'e konuşan İlay Aksoy ise, “Ben günde 10 kilometre yol yürüyorum. Yaşlıların, işverenlerin, esnafın, annelerin birinci önceliği Suriyelilerdir. Ben sorunla ilgileniyorum ve o pankartta düşüncemi ifade ettim. O pankart tepki görmek yerine çok büyük bir destek aldı. Vatandaşların; ‘Oh be sonunda birisi hislerimize tercüman oldu’ diyerek bana destek verdiklerini görüyorum. Biraz gerçekçi olmak gerekiyor. Ben trollerin dışında kimseden olumsuz bir tepki almadım ve sözümün arkasındayım” dedi.

'ASIL BEKA SORUNU SURİYELİLER'

Aksoy seçimi kazanırsa Fatih’teki Arapça levhaların hepsinin indirileceği söyleyerek, "Burası Türkiye. Yurt dışında göç eden hiç kimse kendi dilini bu kadar katı bir şekilde kullanamıyor. Mülteciler geldikleri ülkeye uyum sağlar. Bulundukları ülke onlara uyum sağlamaz. Beka diyoruz ya asıl beka budur. Çünkü bizim toplumsal yapımız bozuluyor bu şekilde.  Bizim kültürümüze son derece uzak bir yapıyla zorla yaşamak zorunda bırakılmak asıl beka sorunudur. Okullarda Türkçe bilmeyen birçok Suriyeli çocuk var. Eğitim seviyemiz Suriyeliler yüzünden gerilemiş vaziyette. Onların sayesinde de inanılmaz bir gerileme yaşıyoruz” dedi.