YSK reddetti, CHP Çalkaya’nın eşini aday gösterdi

Mevcut Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'nın adaylığının YSK tarafından düşürülmesinin ardından CHP, Çalkaya'nın eşi Fatma Güçlü Çalkaya'yı aday gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'nın adaylığının iptal edilmesi üzerine Fatma Çalkaya'yı yeni aday olarak tespit ettiklerini açıkladı.

Yazılı bir basın açıklaması yapan Torun, "Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'nın adaylığının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından düşürülmesi seçimleri güvensizleştiren bir karar, keyfi bir siyasi tutum olmuştur. CHP bu keyfiliğe ve hukuksuzluğa izin vermeyecek, tüm siyasi engelleri aşacaktır. YSK, Mehmet Ali Çalkaya örneğinde görüldüğü üzere, tek adamın keyfine göre seçme-seçilme hakkına yönelik engellemeler getirmektedir. Bu durum seçilme hakkının gaspı, milli iradenin engellenmesidir.Ancak CHP'yi AKP'nin hakaret davası taktikleri ile YSK'nın AKP yandaşlığı ile engelleyemeyecekler. Adaylarımızın engellenmesinin cezasını, seçmen sandıkta verecektir. Balçova'da da oylarımızı artırarak tekrar kazanacağız" dedi.

ADAYI BALÇOVA HALKI BELİRLEDİ

Mehmet Ali Çalkaya'nın adaylığının reddedilmesinin ardından yeni adaya Balçova halkının karar verdiğini belirten Torun, “Hem partililerimiz hem de Balçova halkı adayımızın sahadan, siyasetten biri olmasını hem de YSK hukuksuzluğuna anlamlı bir cevap içermesi beklentisini dile getirdi. Balçova halkı 15 senedir her meselede yanlarında olan, sokak çocuklarından yoksullara, her muhtacın hizmetine koşan, tanıdığı, bildiği, sevdiği birini, Fatma Çalkaya'yı aday göstermemizi talep etti. Genel merkezimiz de bu beklentiler doğrultusunda Fatma Çalkaya'yı belediye başkan adayı göstermeye karar verdi” dedi.

CUMHURBAŞKANINA HAKARET DAVALARI SİYASİ ENGELE DÖNÜŞTÜ

YSK’nın ret kararını eleştiren Torun, “Cumhurbaşkanına hakaret davaları da siyasi bir engele dönüştürülmektedir. 12 binden fazla kişiye Cumhurbaşkanına hakaret davası açılmıştır. Davalar her yıl katlanarak artmaktadır. 78 yaşındaki yaşlılardan sanatçılara, yazarlardan öğrencilere, siyasetçilerden esnafa her kesime dava açılmaktadır. Hem Çalkaya'nın hem de benzer tüm hukuksuzlukların hesabını halkımız bu seçimde sandıkta soracaktır” değerlendirmesinde bulundu. (DUVAR)

Etiketler CHP ilçe Seyit Torun