Kürt partileri ittifak protokolü imzaladı

"Kürdistani seçim ittifakı" içinde yer alan partiler, ittifak protokolü imzaladı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Buradaki sinerjinin Türkiye’nin batısına da etki edeceğine olan inancımız çok büyük" dedi.

DUVAR – Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Partîya Komunîsta Kurdistan (KKP), Platforma Demokrata Kurdistan (PDK), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T) ve HDP, seçim ittifakı için protokol imzaladı.

KDP-T Diyarbakır merkezinde, partilerin temsilcilerinin düzenlendiği törende konuşan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan, “Daha önce yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde önemli bir güç birliği sağladığımızı ve bunu yerel seçimlerde hayata geçireceğimizi ifade etmiştik. Bugün imzalamış olduğumuz protokolün altına imza atan bütün partilere özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bizim için önemli olan halkımızın geleceği ile ilgili 31 Mart’ta elde edeceğimiz büyük başarının sonraki sürece de etki etmesidir” dedi.

‘BU SEÇİMLERİN KÜRTLER AÇISINDAN ÖZEL BİR ÖNEMİ VAR’

“Üzerimizde yoğun baskı ve müdahalelerin olduğu çok zor bir dönemden geçiyoruz” diyen Buldan, “Özellikle bölgemizde HDP belediye eşbaşkanlarının cezaevlerinde rehin olarak tutulduğu, belediyelerimize kayyumların atandığı bir dönemde bu seçimlerin Kürtler açısından özel bir öneminin olduğunu ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

Kayyım atanan belediyelerde seçimi kazanmayı hedeflediklerini söyleyen Pervin Buldan, “Hedefimiz kayyumların gasp ettiği belediyelerimizi geri almak, bu belediyelerin üzerine daha çok belediye ekleyerek büyük bir başarının altına imza atmaktır. Bunu yaparken elbette bu protokolün altında imzası olan bütün siyasi partilerin büyük bir çabasının olacağını da biliyoruz. Bu çabayla birlikte 31 Mart’ta büyük bir başarı elde edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘KAZANMAKTAN BAŞKA ÇAREMİZ YOK’

Seçime baskı altında girdiklerini belirten Buldan, şöyle devam etti:

“Kürt halkının geleceği açısından ulusal birlik meselesinin de önemli olduğuna dikkat ederek yaptığımız ittifakın ulusal birliğe değerli bir katkı sağlayacağını özellikle belirtmek isterim. Yoğun baskılar altında bir seçim süreci geçireceğiz ama halkımızın bu seçimlere çok büyük bir ümit bağlıyor. Halkımız bu zaferin gerçekleşmesine olan inancını bizlere iletti ve bizim kazanmaktan, başarmaktan başka çaremiz yok. Bu faşizan koşulları, uygulanan baskıları, şiddet politikalarını, zaferimizle ve kazanacağımız belediye sayıları ile öteleyeceğimizi ve bu baskılara son vermenin tek yolunun bu olduğunu ifade etmek istiyorum.”

‘BURADAKİ SİNERJİ TÜRKİYE’NİN BATISINA DA ETKİ EDECEK’

“Halkımızın gözünün kulağının burada olduğu bir dönemde bu görüntüyü vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz” diyen Buldan, “Buradaki sinerjinin Türkiye’nin batısına da etki edeceğine olan inancımız çok büyük. Biz bu güç birliğine alanlarda halkımızla birlikte ulaşabilirsek, bu sinerji Türkiye’nin batısında da görülecektir. O zaman ulusal birlik meselesinde önemli bir sinerji yaratacağımızı da görmüş olacağız” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)