İYİ Parti, Akdeniz adayı için de DP'yle görüşüyor

İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz'ın başvurusunun vaktinde yapılmamasının komplo olduğunu söyledi. Başvurusu yapılmayan Akdeniz adayının da Kocamaz'ın yardımcısı olduğunu belirten Paçacı, adaylarının Demokrat Parti’den seçime girmesi için de görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

DUVAR –  İYİ Parti Başkanlık Divanı sonrası Genel Sekreter Cihan Paçacı gündeme dair açıklamalarda bulundu. Paçacı, “Sayın Cumhurbaşkanı, İYİ Parti’nin HDP ile kolkola girip, “terör ittifakı” na destek verdiğini iddia etmiş, CHP ve İYİ PARTİ’nin yanına Saadet Partisi ve HDP’yi de yapıştırarak, “Dörtlü Çete” yakıştırması yapmıştır. İftira’da, hakarette mahir olduklarını daha önce görmüştük, ama insanların gözünün içine baka baka milletimizin vicdan ve insafını yok saymalarına ilk kez şahit oluyoruz” dedi.

‘ALLAH’TAN KORKMUYORLAR!’

“PKK ve onun siyasal sözcüsü HDP ile, terörizm ve terörist ile işbirliği deyince akla ilk gelecek nedense, açılım projesi, PKK ile pazarlık masasına oturulması, Oslo, Habur, Dolmabahçe rezaletleridir” vurgusunda bulunan Paçacı, “‘Çete’ deyince de, Türk milleti, milleti soyup soğana çeviren, Jet Fadılları, Reza Zarrapları, Ogerleri, Haririleri, İmar ve İhale çetelerini hatırlar. Bu çetelerle kolkola girmiş başbakanlar, bakanlar, milletvekilleri gözünde canlanır.  Ve ardından; aziz milletimiz, “Teröristlerle, çetelerle bu kadar içli dışlı olmuş, düşüp kalkmış bir zihniyet, kuruluş tarihi henüz 1 yıl öncesine dayanan İYİ PARTİ ye iftira atıyorsa, ya Allah’tan korkmuyorlar ya da kuldan utanmıyorlar!” der. Ve bu sözün altında kaldınız.  Bugün de aynı noktadayız.Terör örgütü ya da herhangi bir çete ile İYİ PARTİ arasında bir ilişki bulup da ortaya koymazsanız şeref ve haysiyet yoksunuz!.. Çağrımız, davetimiz baki!..” dedi.

‘FETÖ İLE YOL ARKADAŞLIĞI YAPMIŞ KİM VARSA ORTAYA ÇIKARALIM’

Paçacı açıklamalarını şu sözlerle bitirdi:

“PKK ile geçmişte ya da günümüzde irtibata geçip, pazarlık yapan, FETÖ ile yol arkadaşlığı yapmış kim varsa, hangi parti ise gelin ortaya çıkaralım. Mecliste bir komisyon kurup araştıralım. Ama siz bunu yapamazsınız! Korkarsınız!.. Çünkü bu yolun sonu size çıkar. Gittiğiniz bu yolda, Batı emperyalizminin ayak izleri, PKK ve FETÖ nün talepleriyle devletin istikbaline ve milletin varlığına kastetme vardır, hatta ihanet vardır. Fakat merak buyurmayın!.. Allah nasip eder ve milletimiz de teveccüh buyurur ise, iktidarımızda, bu kirli ilişkiler ve pazarlıklar mutlaka gün yüzüne çıkarılacaktır. Meydanlarda “Adında İYİ olan parti” diye seslenen; “Adında AK olup da vicdanları kararmış zihniyet!..” Dün size ve hükümetinize, bu hakaretleri yapan, “Hain”, “PKK’nın iş ortağı” diyenlere bakıp, bizim de unutacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Gerçeklerin bir gün günyüzüne çıkma gibi kötü bir huyu vardır. Havuz medyanızla ne kadar karartma yaparsanız yapın, bir gün mutlaka bunlarla yüzleşecek ve hesap vereceksiniz.”

‘KİMSE KOCAMAZ’IN MERSİN’E HİZMET ETMESİNİ ENGELLEYEMEZ’

Basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cihan Paçacı, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın Demokrat Parti’den aday olacağı iddiasıyla ilgili şunları söyledi:

“Sayın Kocamaz 1994’ten beri önce Tarsus’da sonra da Mersin’de belediye başkanlığı yaptı. Hakkında herhangi bir suistimal, usulsüzlük iddiası olmadı. Tertemiz… Kocamaz’ın derdi Mersin’dir. Mersin halkına ve iline hizmet etmektir. Bu hizmeti İYİ Parti saflarında yapacaktı ancak dışarıdan gelen ama içeride işbirlikçileriyle bir komployla karşı karşıya kaldı. Kendisinin adaylık başvurusu yasal sınırlarda yapılamadı. Ancak bu Kocamaz’ın Mersin’e hizmet etme iradesini ortadan kaldırmamıştır ve bizler de İYİ Parti olarak kendisine bu konuda yardımcı olduk, Demokrat Parti’yle bir görüşme temin edildi. Sanıyorum bugün Demokrat Parti adına müracaatını yapıp Demokrat Parti’den aday olacaktır. Mersin’e hizmeti Demokrat Parti ile gerçekleştirecektir ama Kocamaz’ı Mersin’e hizmetten kimse alıkoyamayacaktır.”

‘BAŞVURUSU YAPILMAYAN DİĞER ADAYIMIZ KOCAMAZ’IN YARDIMCISIYDI’

Partinin bütün genelge, uyarı ve bilgilendirmelerine karşın Mersin Büyükşehir ve Mersin’in Akdeniz ilçesinde saat 17.00’ye kadar müracaat yapılmamasının ihmal ve sorumsuzluk olarak değerlendirilmesinin söz konusu olmadığını belirten Paçacı, “Akdeniz’deki adayımız da Kocamaz’ın yardımcılığını yapan bir arkadaşımız. Demek ki yapılan komplo bir organize iştir. Burada Sayın Kocamaz’ın aday olamamasının kimlere ne faydası vardır, bunu düşünmek gerekir” dedi.

Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulduğunu aktaran Paçacı, “Bu konuyla ilgili olarak gerek parti içerisinde bu işlemi yapmayanlar ve gerekse Sayın Kocamaz’ın İYİ Parti’den de aday olamayacağını daha önce mesajıyla belirten bir diğer partinin adayı ile ilgili suç duyurusunda bulunuldu. İYİ Parti olarak bu olayın aydınlığa kavuşturulabilmesi için gerekli çalışmaları yapmaya başladık. Sonuç ileride kamuoyuyla paylaşılacak” diye konuştu.

Paçacı, Mersin’in Akdeniz ilçesi adayının da Demokrat Parti’den seçime girmesi için de görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

İTTİFAK YAPILAN İLLER