Haydar Baş'a silahlı operasyon sorusuna yanıt yok!

7 Ocak’ta Susurluk’ta yaşanan, Prof. Dr. Haydar Baş’ı hedef alan operasyonun aydınlatılması için CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in verdiği soru önergesi Bakanlık tarafından cevapsız bırakıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’a yönelik yaklaşık iki ay önce uzun namlulu silahlarla düzenlenen operasyon düzenlenmişti. Olayla ilgili yapılan açıklamada, Baş’ın içinde olduğu araçta "üst düzey bir FETÖ şüphelisi olduğu bilgisi üzerine polislerin operasyonu gerçekleştirdiği" belirtilmişti. Haydar Baş’ın avukatları da Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

Tele1'in haberine göre, BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ı hedef alan operasyon TBMM’de gündeme geldi. 16 Ocak’ta yazılı bir soru önergesiyle konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “07. 01. 2019 tarihinde BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş damadını vatani görevini yapmak üzere Edremit 19. Piyade Subay Tugayı’na teslim edip, dönüş yolundayken Balıkesir ilinin Susurluk ilçesi trafik şubenin önünde yaşanan durum kamuoyuna yansımıştı. Bakanlığınızca konuyla ilgili herhangi bir inceleme yapılmış mıdır? Bu incelemelerle ilgili sonuç nedir?” sorularına yanıt istemişti. Anayasa ve Meclis içtüzüğüne göre soru önergelerinin 15 günlük süre içinde yanıtlanması gerektiği halde söz konusu soru önergesi yanıtsız bırakıldı.

Ne olmuştu?

Askere giden damadını Edremit’teki birliğine 7 Ocak’ta teslim ettikten sonra Prof. Dr. Haydar Baş, Susurluk’ta terörle mücadele ekipleri ve çok sayıda polis tarafından ‘uzun namlulu silahlarla’ durdurulmuştu. Yolu kesilen Baş’ın aracı, kendisini takip eden 8 arabalı konvoydan ayrılarak emniyet amirliği binası içindeki büyük bir demir kapıdan içeri alınıp izole edilmeye çalışılmıştı. İddiaya göre; aracın içerisinde Prof. Dr. Haydar Baş’ın olduğunu fark eden bazı polis memurları şaşkınlık yaşarken, bir sivil polis araçtan inmek isteyenlere belindeki silahı göstermişti. Yaklaşık 30 dakika süren tartışmalar esnasında operasyonda yer alan kadın bir emniyet amiri “emri ben verdim” şeklinde konuşmuştu.

BTP Genel Başkan Yardımcısı Selim Kotil, talimatın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından verildiğini iddia ederek, “BTP liderinin ve kurmaylarının hukuksuz muameleye tepki göstermesi üzerine ekipte bulunan ve emniyet amiri olduğunu söyleyen bayan ihbarı bizzat kendisinin yaptığını ve talimatın da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldiğini söyledi. Burada terörist olarak suçlanan ve operasyona maruz kalan isim bir siyasi partinin Genel Başkanı. Operasyonu yapanlar Süleyman Soylu’nun ismini veriyor. Biz buna ihtimal vermiyoruz ancak bu konuyu aydınlatmak da sayın bakanın görevidir” demişti.