Engin Altay için Meclis Başkanlığı başvurusu yapıldı

CHP Meclis Başkan adayı için başvurusunu yaptı. Engin Altan, ilk başvuru yapan oldu.

ANKARA – CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay’ın TBMM Başkanlığı için başvurusu yapıldı. Altay adına başvuru dilekçesini, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, Gülizar Biçer Karaca, milletvekilleri Burhanettin Bulut, Orhan Sümer ve Fikret Şahin birlikte verdi.

Dilekçeyi, Binali Yıldırım’ın istifasının ardından vekaleten Meclis Başkanlığı görevini yürüten Celal Adan teslim aldı. Özkoç, başvurunun ardından yaptığı açıklamada, “CHP grubu olarak uzun yıllar siyasetin içerisinde yer alan, genel başkan yardımcılığı yapmış, grup başkanvekililliği görevini üstlenmiş ciddi bir siyaset adamı olan, iletişim konusunda herkesi hoşgörüyle dinleyen, bütün siyasi partilerle doğru bir diplomasi yürüten değerli arkadaşımız, Grup Başkanvekilimiz Engin Altay’ı aday olarak gösterdik. Başvuruyu Meclis Başkan Vekilimize arz ettik. Seçimin hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Özkoç, “Muhalefetin kendi içinden bir adayı, TBMM Başkanı yapabileceği yapı şu anda hazır. Eğer muhalefet isterse, kendi içinden bir adayı, iktidara rağmen Meclis Başkanı yapabilir ve bundan sonraki demokratik yönteme, işleyişe olağanüstü bir katkı sağlayabilir. Zaman vardır, bunun konuşulması, tartışılması gerekir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Başvuruyu alan Geçici TBMM Başkanı Adan da, “Uzun yıllardır siyasetin içerisinde olan, yüreğinde siyaseti yürüten değerli bir kardeşimizin aday olması bizi de mutlu etmiştir. Türkiye’nin en köklü partisi olan, kurucu iradeye öncülük yapmış olan CHP’nin Meclis Başkanı adayını ben de kutluyorum ve başarılar diliyorum” diye konuştu. (DUVAR)