'Alay komutanını değil helikopterleri değiştirin'

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, İstanbul’da 4 askerin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili, “Alay komutanını değil helikopteri değiştirin” çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Meclis Genel Kurulu’nda Maden Kanunu Teklifi üzerinde söz alan CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, İstanbul’da 4 askerin ölümüyle sonuçlanan helikopter kazası üzerine konuştu.

Askeri helikopter pilotu olan Çelebi, helikopter kazası sonrası 4'üncü alay komutanının görev yerinin değiştirilmesini eleştirdi, “Bu mu çözüm?” diye sordu.

Düşen UH-1 helikopteriyle beş yüz saat uçuş yapmış bir pilotu olduğunu anlatan Çelebi, üretimi durmuş, tek motorlu, UH-1 helikopterlerinin envanterden çıkarılması gerektiğini söyledi. Çelebi şöyle devam etti:

“Düşen helikopterin motoruna baktığımızda, en az 40-50 yıllık; çok eski ve üretimi yok. Sürekli aynı motoru tamir ediyoruz, uçuyoruz. Açın bu motorları, içerisinden, emin olun, çatlaklar çıkacaktır. Ve gözle görülmeyen çatlaklar da o helikopteri düşürür. Kanatçıklarına baktığınızda, kırıklar çıkacaktır. 20 bin devirle dönen motorlar bunlar. Yıpranmayla birlikte -muhtemelen, son kazada da böyle olmuş olabilir- maalesef şehitlerimiz oluyor. Alay komutanını değil, helikopterleri değiştirmeniz gerekiyor.”

CİDDİ TEKNİSYEN, PİLOT EKSİK

“Uçan sarayı satın, bu iş çözülür; 50 tane eğitim helikopteri alırsınız” diyen Çelebi, ayrıca pilot ve teknisyen açıklarına dikkat çekti. Kumpas davaları ve FETÖ FETÖ davaları neticesinde ciddi teknisyen, pilot eksik olduğunu söyleyen Çelebi, “Eğitim sıkıntısı da var, bakım sıkıntısı da var. Son uçuşta helikopterin neredeyse akşama yakın, alacakaranlıkta uçtuğunu görüyorsunuz. Neden? Birincisi: Hava durumu, hava muhalefeti. İkincisi de helikopteri uçuşa yetiştirmek maksatlı. O kadar yoğun ki, iş yükü fazla ki yetiştirmek için o saatte çıkmak zorunda kalıyorlar ve bu sonuçlar yaşanıyor” dedi. (DUVAR)