Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, CHP'den istifa etti

CHP Parti Meclisi'nin adaylığı reddedilen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, 19 Şubat'ta basın toplantısı düzenleyeceğini söyledi. Kocadon, "Herkese hayırlı olsun. Bununla ilgili güzel bir basın açıklaması düzenleyeceğiz" dedi. CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Kocadon’un CHP'den istifa ettiğini açıkladı.

DUVAR – CHP’nin yeniden aday göstermediği Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a, Demokrat Parti’den (DP) adayı olacağı iddiası soruldu. Kocadan, “Herkese hayırlı olsun. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili güzel bir basın açıklaması düzenleyeceğiz” yanıtı verdi.

CHP’den Bodrum Belediye Başkan adayı gösterilmeyen mevcut Belediye Başkanı Mehmet Kocadon bugün, Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nün kurucu yöneticisi Cenap Tezer’in cenaze törenine katıldı. Kocadon, cenaze töreni öncesinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Demokrat Parti’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağınız söyleniyor, ne diyeceksiniz?” sorusu üzerine Kocadon, “Herkese hayırlı olsun. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili güzel bir basın açıklaması düzenleyeceğiz. Ayın 19’u gibi görüşeceğiz sizlerle” dedi.

CHP İL BAŞKANI: İSTİFA EDECEĞİNİ DÜŞÜNMEDİM AMA İSTİFA ETTİ

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Mehmet Kocadon’un CHP’den istifa ettiğini söyledi. Zeybekoğlu, Kocadon’un bir süredir istifa edeceğinin konuşulduğunu hatırlatarak, Demokrat Parti’ye geçeceğiyle ilgili iddiaları da şu sözlerle değerlendirdi:

“İstifa edeceği konuşuluyordu, ben istifa edeceğini düşünmedim ama istifa etti. İstifa tek yönlüdür. Kendisine gittiği yerde başarılar diliyoruz, zaten oradan gelmişti tekrar oraya gitti. Bunlar hırslarının önüne geçemedi. Eğer belediye başkan adayı gösterilseydi, parti çok iyiydi. Olmadıkları zaman kötü. Bunlar kendilerini partimizden büyük görüyorlar ama halkımız bunlara gerekli cevabı verecektir. Partiden büyük olmadıklarını görecekler.”

NE OLMUŞTU?

Mehmet Kocadon seçim sürecinde ilk olarak CHP’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı oldu. Ancak CHP Genel Merkezi, mevcut Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü aday olarak açıkladı.

Bunun üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Bodrum Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Mehmet Kocadon Merkez Yönetim Kurulu’ndan onay almış ancak Parti Meclisi’nde 19’a karşı 40 oyla adaylığı reddedilmişti.

CHP’de seçim öncesi düzenlenen son Parti Meclisi toplantısının ardından Bodrum Belediye Başkanlığı için kapatılan Yalıkavak Belde Belediyesi’nde 10 yıl başkanlık yapan Mustafa Saruhan aday olarak açıklandı.

Bunun üzerine Kocadon yaptığı ilk açıklamada, “Verilen kararı saygıyla karşılıyorum. Hayırlısı olsun. Genel Merkez böyle takdir etmiş, yorum bile yapmayız. 20 yıldır başkanlık yapıyorum. Eğer hatırlatmam gerekirse biliyorsunuz ki Bodrum’a aday olmamıştım ve dilekçem bile yoktu. Genel Başkanım rica ettiği için aday olabileceğimi söyledim. Bundan sonrası için şu anda herhangi bir düşüncem yok. Tabii ki başka partilerden teklifler var. Hepsine teşekkür ediyorum” demişti. (MUĞLA/DHA)