İYİ Parti'den Tunç Soyer açıklaması: Tabanımız ve teşkilatımız tepkiyle karşıladı

İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı CHP'nin İzmir adayı olmasının parti tabanında tepkiye neden olduğunu belirtti. Açıklamada, "Bundan sonraki süreçte Sayın Soyer kendi sorumluluğu alanında ve adaylığında kendi üzerine düşeni yapmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

DUVAR – İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı, CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Tunç Soyer’i gösterilmesini eleştirdi. Açıklamada, “CHP Parti Meclisi’nde Sayın Soyer’in aday gösterilmesi ile birlikte, parti tabanımız ve bazı teşkilatlarımızda tepkiyle karşılanmıştır. Bundan sonraki süreçte Sayın Soyer kendi sorumluluğu alanında ve adaylığında kendi üzerine düşeni yapmalıdır” denildi.

CHP ve İYİ Parti arasında yapılan ittifak görüşmelerinde İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayının CHP’den gösterilmesine karar verilmişti. CHP Parti Meclisi toplantısında İzmir adayı olarak Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer belirlendi.

Soyer’in adaylığı hakkında İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kararın parti tabanında tepkiyle karşılandığı belirtildi. İYİ Parti’den yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İzmir İYİ Parti olarak CHP PM’nin kararını parti hiyerarşisi gereği ve teşkilat disiplinimizin sonucu olarak saygı ile karşılıyoruz. İzmir sorunlarını birlikte yaşadığımız ve birlikte aşacağımız bir kenttir. Bu gerçekten yola çıkılarak, bir işbirliğine gidilmiştir. İzmir, iktidar partisinin 17 yıldır hayalinde ve rüyasında olan bir kenttir. Bu bilinçten hareketle, aday tespitlerinde her kesimi kucaklayacak ve aynı zamanda toplumun belirli kesimlerinin de hassasiyetlerini dikkate alarak bir tercihte bulunulması önceliğimiz iken, son CHP PM’de Sayın Soyer’in aday gösterilmesi ile birlikte parti tabanımız ve bazı teşkilatlarımızda tepkiyle karşılanmıştır. Bundan sonraki süreçte Sayın Soyer kendi sorumluluğu alanında ve adaylığında kendi üzerine düşeni yapmalıdır.” (İZMİR/DHA)