AK Parti ile MHP, Ordu ve Samsun için anlaştı

AK Parti ve MHP'nin, iki büyükşehir belediyesi için anlaştığı belirtildi. Samsun ve Ordu'da AK Parti adayları desteklenecek.

DUVAR – Yerel seçimlerde iş birliği kararı alan AK Parti ile MHP, Ordu ve Samsun belediyeleri adayları için anlaştı. İki büyükşehir belediyesinde de AK Parti adaylarının destekleneceği öğrenildi. Ordu’da 2, Samsun da ise 4 ya da 5 ilçesinde AK Parti, MHP adaylarına destek verecek.

Habertürk’ten Bülent Aydemir’in haberine göre, AK Parti ve MHP, iki büyükşehirde daha anlaştı. İki partinin il başkanlarının görevden alınmasına sebep olan Samsun’un ilçeleri ile Ordu’nun ilçelerinde bazı pürüzler yaşanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Cumhur İttifakı’nın ruhuna uygun davranma ve hassasiyet” uyarılarının ardından teknik heyetler, görüşmeleri dün akşam itibariyle sonuçlandırdı.

MHP’nin Adana, Mersin, Manisa dışındaki büyükşehirlerde AK Parti’nin adayını destekleme kararı doğrultusunda AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Demir ile Ordu Büyükşehir Belediye başkan adayı Hilmi Güler desteklenecek. İki büyükşehrin ilçeleriyle ilgili görüşmeler, dün akşam sona erdi.

ORDU’NUN 2 İLÇESİNDE MHP’YE DESTEK

AK Parti, Samsun’un 4 veya 5 ilçesinde; Ordu’nun ise 2 ilçesinde MHP’nin adaylarını destekleyecek. Diğer ilçelerde ise AK Parti’nin aday göstereceği isimler MHP tarafından desteklenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Ocak’ta bu iki büyükşehrin adaylarını tanıtıp; ilçe adaylarını açıklayacak.

Samsun’daki ittifak görüşmelerinde yaşananların ardından AK Parti ve MHP’nin ilk başkanları görevden alınmış, MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta da ihraç talebiyle disipline sevk edilmişti.