Sırrı Süreyya Önder cezaevinde

Cezaevine teslim olan Sırrı Süreyya Önder: Ne söz sarf ettiysek, arkasındayız. Barış ve demokrasi kazanacak...

DUVAR – “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan verilen 3 yıl 6 ay hapis cezasını onanan eski HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kandıra cezaevine giderek teslim oldu.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin önceki gün aldığı kararla cezası kesinleşen Önder, bugün ilk olarak Kocaeli Adliyesi’ne giderek İnfaz Savcılığı’nda işlemlerini yaptırdı. Buradan çıkışı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Önder, cezasının onanması nedeniyle Kandıra’daki cezaevine teslim olacağını söyledi. Daha sonra beraberindekilerle araca binen Önder, Kandıra’daki 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na geldi.

KOŞULLU SALIVERME TARİHİ TEMMUZ 2021

Önder burada yaptığı açıklamada ise davaya konu olan sözlerinin arkasından olduğunu belirterek, “Barış ve demokrasi uğruna emek verenler açısından sürpriz olmayan günlerden geçiyoruz. Bu savaş ve hoyratlık kuyusu sanıldığı kadar derin değildir. Yaşananlar iç karartıcı gibi gözükse de güzel günler bütün ülke için çok yakındır aslında. Bizim geleneğimiz, azdan çoğu çıkarabilmenin sayısız örneğiyle bezelidir. Ettiğimiz her laf, yürüttüğümüz bütün çabalar onurumuzdur. Bedel gerekiyorsa ödemek de öyle… Bütün dostları selam başarı ve dayanışma duygularımla selamlıyorum.”

Sırrı Süreyya Önder, açıklamasının ardından cezaevine giriş yaptı. Bu arada, Önder’in yasal cezai indirimler uygulanmak suretiyle cezaevinde geçireceği süre dikkate alındığında, koşullu salıverilme tarihinin 19 Temmuz 2021, hak ederek tahliye tarihinin ise 3 Haziran 2022 olduğu öğrenildi. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile HDP’li Sırrı Süreyya Önder hakkında ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçu kapsamında verilen hapis cezaları onanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Oluç: Kürtsen, HDP’liysen sana adalet yok

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç da Önder’in cezaevine girmesi ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder hakkındaki yerel mahkemenin kararı istinaf mahkemesince onandı. Bunun sonucunda Sırrı Süreyya Önder az evvel Kandıra Cezaevi’ne gitti. Tamamen haksız, hukuksuz şekilde verilen cezayı çekmek üzere şu anda Kandıra Cezaevi’nde. Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş yine hukuksuz bir ceza aldı, AİHM kararına rağmen serbest bırakılmadı, bırakılmasının önü kesildi. Yarın AİHM sorduğunda diyeceksiniz ki, mahkeme karar verdi, hüküm var, o cezayı çekecek. Yani bir kez daha diyorsunuz ki Demirtaş’a, ‘sen Kürtsen, sana bu ülkede adalet yok, hukuk yok’. Peki Sırrı Süreyya Önder’e ne demiş oluyorsunuz. Ona da ‘sen Kürtlerin yanında demokrasi, adalet, barış, hukuk için mücadele ediyorsan sana da adalet ve hukuk yok’ diyorsun.”