Hakim: Eviniz daire mi? Demirtaş: Evet, saray değil!

Selahattin Demirtaş SEGBİS'le katıldığı duruşmada hakimin 'eviniz daire mi?' sorusuna 'Evet, daire. Saray değil' yanıtını verdi. Demirtaş, süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi başlatan HDP Milletvekili Leyla Güven için de "Halkın iradesiyle seçilen ve şu anda Diyarbakır Cezaevi'nde olan Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven'e buradan sevgi ve selamlarımı gönderiyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 2015’te, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na ve Cumhurbaşkanı’na "hakaret ettiği" gerekçesiyle yargılandığı davanın duruşması İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Demirtaş, SEGBİS’le bağlandığı duruşmanın başında tutuklu bulunan ve açlık grevine başlayan Hakkari Milletvekili Leyla Güven’i selamladı, dayanışma dileklerini iletti.

Duruşmayı HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ile İstanbul milletvekilleri Ali Kenanoğlu ve Dilşat Canbaz izledi. Yoğun bir katılım olduğu için salona giremeyenler dışarıda Demirtaş için sloganlar attı.

'TBMM ESKİ ADRESİM'

SEGBİS ile duruşmaya katılan Demirtaş’ın kimlik tespiti sırasında mahkeme katibinin “Adresiniz TBMM Çankaya” demesi üzerine Demirtaş, “eski adresim” diye yanıt verdi. Mahkeme Hakimi Çelen’in Demirtaş’a vekil olduğunu söylemesi üzerine Demirtaş, “Eskidendi. Şimdi vekil değilim” dedi. Demirtaş’ın adresinin tutanağa yazıldığı sırada, mahkeme hakimi Çelen’in Demirtaş’ın evi için “daire mi?” diye sorması üzerine Demirtaş, “Evet, daire. Saray değil” dedi.

Adres tespitinin ardından usule ilişkin söz alan Demirtaş, SEGBİS ile savunma alınmasının adil yargılama hakkını ihlal ettiğini, sadece usule ilişkin söz almak için SEGBİS’le katıldığını söyledi.

'GÜVEN'E SEVGİ VE SELAMLARIMI GÖNDERİYORUM'

Demirtaş, Diyarbakır Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve "İmralı tecridini protesto için" süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi başlatan HDP Milletvekili Leyla Güven’i selamladı ve “Halkın iradesiyle seçilen ve şu anda Diyarbakır Cezaevi'nde olan Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven'e buradan sevgi ve selamlarımı gönderiyorum. Demokrasi ve özgürlük talebiyle başlattığı bir açlık grevi var. Kendisine dayanışma duygularımı iletiyorum ” ifadesini kullandı.

Demirtaş, konuşmasının devamında, “Ben ve arkadaşlarım hakkında açılan davalarda, Yargıtay da dahil olmak üzere her aşamada, son derece politik kaygılarla ve hukuk ilkelerini gözetmeyen bir anlayışla karar verildi” diye konuştu. Avukatların savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Demirtaş’ın dava konusu sözlerinin haber ajanslarından alındığını, davaya bakma görevinin basın suçlarına bakan İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi olduğuna hükmetti, dosyayı ilgili mahkemeye gönderdi.

Duruşmanın ardından açıklama yapan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, "Bugünkü duruşmada Demirtaş'ın iki konuşmasından çıkarılan üç dava ile karşı karşıyayız. Birisi HDP il binasında yaptığı konuşma, diğeri ise havalimanında yaptığı konuşma. Hükümet ve yetkililerini küçük düşürüyor muşuz gibi HDP’ye yönelik bir saldırı politikası geliştirilmiş durumda. 2 yıldan fazladır eş genel başkanlarımız, belediye eşbaşkanlarımız, milletvekillerimiz rehin alınarak HDP siyaset sahnesini dışına çıkarılmak isteniyor. Ama bundan tam 81 yıl önce darağacına giderken Seyit Rıza’nın bize bıraktığı mirası, bugün de biz şiar olarak alıyoruz. Seyit Rıza 81 yıl önce bugün 'Sizin oyunlarınızla baş edemedik, bu bize dert oldu. Biz de sizin önünüzde diz çökmedik, bu da size dert olsun' demişti. Bugün o günden farklı değil. Yaşananlar o günün aynısıdır. Halkımıza sesleniyoruz. Sizlerden aldığımız yetkiyi asla ve asla yere düşürmeyeceğiz. Demirtaş'ın dediği gibi ‘buradan dışarı çıkacağız, ıslanacağız, güneş açacak kurulanacağız’. Direniş bizim çıkış yolumuzdur. Seyit Rızaların torunları olduğumuzu bir kez daha dost düşman iyi bilmelidir" dedi. (HABER MERKEZİ)

Milletvekilleri duruşma sonrası açıklama yaptı.

Etiketler Demirtaş Saray hakim