HDP'den seçimde ittifak çağrısı

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında konuştu. Yerel seçimlere değinen Buldan "İttifak yapması demokrasinin geleceği açısından çok büyük bir önem taşımaktadır" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin yeni yasama yılı ilk grup toplantısında konuştu.  Buldan, yerel seçimlerin stratejik önemde olduğuna dikkat çekerek, "Demokrasiden, barıştan, özgürlüklerden ve mevcut gidişattan rahatsız ve mağdur olan tüm kesimlerin yerel seçimlerde ortak hareket etmesi, güç birliği, ittifak yapması demokrasinin geleceği açısından çok büyük bir önem taşımaktadır" dedi.

Pervin Buldan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

MECLİS'İ DENETİM MEKANİZMASI OLARAK İŞLETECEĞİZ: Yeni yasama yılına başlandı fakat sevgili Leyla Güven tutuklu olduğu için aramızda yok. Bu hukuksuzluğa bir an önce son verilmelidir. Dün parlamento açılışında Meclis başkanı kadın milletvekili sayısına vurgu yaptı ancak Leyla Güven de bir kadın milletvekili olarak tutukludur, buna da dikkat çekmek istiyorum. Buradan tüm rehin tutulan yoldaşlarımıza sevgi ve saygılarımızı gönderiyoruz. Parlamentonun görev ve sorumlulukları bu dönemde daha da artmıştır. Bizler, Meclisi en etkin denetim mekanizması olarak işletmeye devam edeceğiz bundan kimsenin şüphesi olmasın.

HALK HDP'SİZ MECLİS İSTEMİYOR: 24 Haziran seçimlerinden başarıyla çıktık. Parlamentonun sesinin kesilmesine izin vermedik. Halkımız HDP'siz bir Meclis istemediği mesajını verdi. Bu mesajı iktidar partisi almıştır umarız. Buradan Suruç'ta katledilen Şenyasar ailesi mensuplarını da bir kez daha anarak bu olayın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.

EMEKÇİLERİN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ: Erdoğan, seçimler öncesi istikrardan bahsediyordu, 3 ayda ülkeyi düzlüğe çıkaramadılar, yoldan çıkardılar. Erdoğan "Kriz mriz yok" diyor ancak öyleyse her şeye yüzde yüz zam nedir? Kendisi Katar'dan uçak alıyor ancak diğer yandan çocuğuna pantolon alamayan emekçi intihar ediyor. "Yeni Türkiye" dedikleri işte budur, sigortasız, güvencesi, ücreti gasbedilmiş işçilerin şantiyesidir. Tutuklanan 3.havalimanı inşaatı işçilerinin de bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz. HDP olarak emekçilerin sesi olmaya devam edeceğiz.

KRİZLE GELDİLER KRİZLE GİDECEKLER: Erdoğan "yok" deyince ülkede sorunlar yok olmuyor. "Var" dediği hiçbir şey de ülkede yok, istikrar yok, büyüme yok... Gerçekler şu 3 ayda ortaya çıktı. Halkın bu gerçekleri çok iyi görmesi gerekiyor. Bunlar krizle geldiler, krizle de gidecekler.

CHP'YE ÇAĞRI YAPIYORUZ: Devletin, Sayın Öcalan'a uyguladığı politikalardan ülkenin nereye doğru gittiğini görebiliyoruz. AKP müzakere masasını devirdi ve ikinci bir tecrit başladı ancak bugünkü koşullarda Sayın Öcalan çok ağır bir tecritle karşı karşıyadır. Bugün saray rejimini ayakta tutmak için İmralı tecridini sürdürüyorlar. Tecrit başladığından bu yana ülke içeride ve dışarıda krizlerle boğuşuyor. Bu nedenle İmralı'ya yaklaşım demokrasiye yaklaşımdır. CHP'ye de buradan çağrı yapıyoruz. İmralı gibi bir mesele de neden sessiz kaldıklarını soruyoruz.

TÜRKİYE'NİN GİTMEDİĞİ HER YER GÜVENLİ BÖLGEDİR: Erdoğan Almanya'ya bir ziyaret gerçekleştirdi ve bu ziyaret kendi iktidarını meşrulaştırmak içindir. BM toplantısında "silahlar yasaklanmalı" diyor fakat S-400 satın alıyor. "Fırat'ın doğusu güvenli bölge olacak" diyor ancak Türkiye'nin gitmediği her yer zaten güvenli bölgedir. Afrin bir istikrar bölgesiydi, Türkiye işgal etti ve bu bozuldu. Kürtlerin Rojava'daki konumunu istikrarsız bir hale getirmeye çalışan Ankara'dır. Erdoğan'ın söylediklerine değil yaptıklarına bakılmalıdır.  Güzel günleri hep birlikte yaratacağız, yolunuz ve yolumuz açık olsun, hızır yardımcımız olsun

Etiketler HDP CHP çağrı imralı