Erdoğan: Bunları konuşmak istemezdim, keşke konuşmaz olaydım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tutuklamalar nedeniyle endişeli olduğunu söyleyen Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'e yanıt verdi. "PKK'nın, FETÖ'nün binlerce üyesi Almanya'da dolaşıyor" diyen Erdoğan, "Bu akşam bunları konuşmak istemezdim. Keşke konuşmaz olaydım. Bunları gündüz aramızda konuştuk" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in Türkiye'deki tutuklamalar nedeniyle endişeli olduğu yönündeki açıklamasında yanıt verdi. Kendisi için Berlin'de verilen yemekte konuşan Erdoğan, "PKK'nın, FETÖ'nün binlerce üyesi Almanya'da elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Aslında bu akşam bunları konuşmak istemezdim. Keşke konuşmaz olaydım. Halbuki biz bunları gündüz aramızda konuştuk" ifadelerini kullandı.

'ALMANYA İLE ORTAK TUTUM BİZLERİ MEMNUN EDİYOR'

Almanya'ya resmi ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in kendisi onuruna verdiği yemekte konuştu.

İki ülke arasında görüş ayrılıkları olmasının doğal olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son zamanlarda yaşananları geride bıraktığımıza inanıyorum. Pek çok konuda Almanya ile aynı hassasiyete sahip olduğumuza inanıyorum" dedi.

Merkel'den Türkiye'ye basın özgürlüğü ve hukuk eleştirisiMerkel'den Türkiye'ye basın özgürlüğü ve hukuk eleştirisi

Almanya'nın Türkiye'nin en büyük ticari ortağı olduğunu belirten Erdoğan, "Türk ekonomisi sağlam temeller üzerine kurulmuştur. Ülkemizde uluslararası firmalar hiçbir engelle karşılaşmadan faaliyetlerini rahatça sürdürüyorlar. Almanya ile ortak bir tutum içerisinde olduğumuzu görmek bizleri memnun ediyor" diye konuştu.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in, başta Alman vatandaşları olmak üzere tutuklamalar nedeniyle endişelerini dile getirdiğini aktaran Erdoğan, şunları söyledi:

TERÖRİSTLERİ KORUMA GİBİ BİR GÖREVİMİZ YOK: Sayın Steinmeier'in, Türkiye'de tutuklanan Alman vatandaşları, Türk gazeteciler, sendikacılar, hukukçular, aydınlar, siyasetçiler için endişelerini burada açıklığa kavuşturmanın faydalı olacağına inanıyorum. Görüyorum ki yanlış bir bilgilendirme var. Herhalde teröristleri koruma gibi bir görevimiz yok. Eğer benim ülkemde teröre bulaşıyorsa birileri, bu hangi sınıftan olursa olsun hukukumuz cezalandırıyorsa yargı makamları da bunun gereğini yapar. Bu Almanya'da da olsa böyledir, dünyanın değişik bir ülkesinde de olsa böyledir. Bunları bir kenara bırakmak mümkün değil.

PKK GÖSTERİLERİNE NİÇİN MÜSAADE EDİLİYOR?: Avrupa Birliği'nde terör örgütü olarak kabul edilen PKK'nın, Almanya'da binlerce mensubu elini kolunu sallayarak dolaşmaktadır. Yeri geldiği zaman terör örgütünün başının posterleriyle beraber gösteriler yapmaktadır. Halbuki bunlar yasaktır. Peki bunlara niçin müsaade ediliyor?

Erdoğan'ın ziyaretinde görevli 2 polise soruşturma açıldıErdoğan'ın ziyaretinde görevli 2 polise soruşturma açıldı

BİZDEN GAZETECİLERİ İSTEDİKLERİNDE ONLARIN YAPTIĞINI YAPMADIK: Gazeteci deniliyor. Bu gazeteci eğer teröre bulaşmışsa ve Türk yargısı bunu mahkum etmişse bunu savunabilir miyiz? İşte bunlardan bir tanesi de 5 yıl 10 aya mahkum olmuş olan bir sözde gazetecidir. Ve o sözde gazeteci bir boşluktan yararlanarak kaçmış ve Almanya'ya gelmiştir. Kendisi taltif edilmiştir, el üstünde tutulmuştur. Benzer bir şey burada yapılmış olsa ve Türkiye'ye kaçmış olsa... Bakın kendileri bizden 3 tane, 5 tane, 6 tane gazeteciyi istediler ve buna karşı ne yaptığımızı iyi biliyorlar. Biz onların yaptıklarını yapmadık. Yargımız bu konuda elinden geleni yaparak bir tanesinin tutuksuz yargılanmak üzere ve bir tanesi bırakılmıştır. Ama şu anda mahkum olmuş olan birisi kaçıp buraya geliyor ve suçların iadesi anlaşması olmasına rağmen bu kişi bize verilmiyor.

BUNLARI KONUŞMAK İSTEMEZDİM: FETÖ'nün yüzlerce, binlerce üyesi ne yazık ki Almanya'da elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Biz şimdi bunları konuşmayacak mıyız, söylemeyecek miyiz? Aslında bu akşam bunları konuşmak istemezdim. Ama sayın başkan buları dile getirince konuşmak zorunda kaldım. Keşke konuşmaz olaydım. Halbuki biz bunları gündüz aramızda konuştuk. tekrar burada konuşmaya gerek yoktu. Çünkü bu sofrayı ben muhabbet sofrası olarak görüyorum ve bir muhabbet sofrasında da aslında bunlar konuşulmaz. (HABER MERKEZİ)