HDP: Oy düşüşlerini sandık sandık araştırdık

Halkların Demokratik Partisi Sözcüsü Saruhan Oluç, '24 Haziran seçimlerindeki oy düşüşlerini sandık sandık araştırdık' açıklaması yaptı. 'Ulusal Birlik' stratejisine de açıklık getiren Oluç "Kürt illerinde Kürt kimliği ile siyaset yapan kuruluşlarla seçim birliğini sağlamak önemli..." yorumunda bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Siyasi partilerde yerel seçim çalışmaları hızlandı. HDP de geçtiğimiz hafta Diyarbakır'da yol haritasını belirlemek üzere geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda yerel seçim çalışmaları dışında 24 Haziran seçim sonuçları ve HDP'de yaşanan oy kayıpları da gündeme geldi.

Evrensel'den Çağrı Sarı'ya konuşan, HDP Sözcüsü Saruhan Oluç "yerel seçimlerde en geniş ittifakı sağlamaya çalıştıklarını" belirtti. 24 Haziran sonuçlarını da değerlendirdiklerini söyleyen Oluç "150 bin kadar oy kaybımız oldu ama bunun nedenlerini sandık sandık araştırdık" dedi.

Oluç'un Evrensel'de yayımlanan söyleşisinin bir kısmı şu şekilde

Yerel seçimlerde Kürt illerinde ‘ulusal birlik’ stratejisi izleyeceğiniz kamuoyuna yansıdı. Nedir bu ulusal birlik?

Şöyle, özelikle Kürt illeri açısından baktığınızda HDP’nin dışında da STK’ler var. 24 Haziran seçimlerinde de aynı şeyi demiştik ama istediğimiz hedefe ulaşamadık doğrusu. Şimdi bir kez daha bunu önemsiyoruz. Yerel seçimler döneminde HDP dışında da olan siyasi partilerle birliktelik yaratmak gerektiğini düşünüyoruz. Kürt illerinde Kürt kimliği ile siyaset yapan kuruluşlarla seçim birliğini sağlamak önemli...

24 Haziran’da seçimlerinde Kürt siyasal hareketlerinin bazıları ile son anda anlaşamadınız. Bugün çözülen, değişen nedir?

Seçimlerde bu tür iş birliği her zaman yapılır. 24 Haziran’da da biz bunu denemiştik o zaman bu gerçekleşmedi, sorunlu olan şeyleri konuşularak yeni seçim döneminde bir kez daha yapılması için çalışmalara başladık.

'24 HAZİRAN’A BAKARSAK 102 BELEDİYENİN ÜZERİNE 15 BELEDİYE DAHA EKLİYORUZ'

24 Haziran seçimlerinde Kürt illerinde HDP’nin oylarında düşüş yaşandı. Olası bir AKP-MHP ittifakı nedeniyle bazı il ya da ilçeleri kaybetme ihtimalinizden bahsediliyor. Risk görüyor musunuz?

Doğru, 8-19 ilde yaklaşık 150 bin kadar oy kaybımız oldu ama bunun nedenlerini sandık sandık araştırdık. Bunu ortadan kaldıracak politikanın adımlarını atmaya başladık. Politikadır bu, halk kimi zaman yaptıklarımızı beğenmeyebilir eleştirileri olabilir. Bunları değerlendirip eksikleri gidermek önemli. Biz kendimize güveniyoruz. Kayyım atanan belediyelerde de halkımızın vermiş olduğu oylar ortada. Daha önce kazanmış olduğumuz illerin de ötesini hedefliyoruz

Öte yandan iktidar koalisyonu eldeki tüm imkanları ile daha az belediye almamız için elinden geleni yapacak. 24 Haziran seçimlerinde Urfa’da yaşandı biliyorsunuz. Bu tür şeylerle karşı karşıya kalacağımızı biliyoruz.