Meral Akşener: Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin yanındayız

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ekonomideki gelişmelere karşı daha önce hükümeti uyardıklarını belirtti. Akşener, "Ancak ilan etmek isterim ki, çözüm için birlikte hareket etmeye hazırız. İçerideki sorunlarımızla ilgili söz hakkımız saklı kalmak kaydıyla, bugün için ülkemiz ve milletimiz adına Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin yanındayız" diye konuştu.

DUVAR – İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ekonomik gelişmeler hakkında açıklama yaptı. Akşener, “Türkiye Cumhuriyeti aile şirketiniz değil. Ekonomik tabloyu bozarken yalnızdınız çözüm için birlikte hareket etmeye hazırız. Merkez Bankası’na müdahale etmekten vazgeçin” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Başkanlık Divanı toplantısının sonrasında açıklama yaptı.

Ekonomi ve döviz kurlarındaki hareketliliği değerlendiren Akşener, “Türkiye’nin bir süredir yaşadığı ve bu sabah itibarıyla da tekrarlanan piyasa hareketleri, ülkemiz için hayati riskler üretmeye başlamıştır. Dış etkilerin varlığını bilmekle birlikte, aylardır uyardığımız gibi, yanlış ekonomi yönetimi ve israfın bir sonucu olarak, ekonomide ve dövizde kelimenin tam anlamıyla bir patlama yaşanmıştır” dedi.

‘HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ, GEMİNİN ADI TÜRKİYE CUMHURİYETİ’

Hükümeti daha önce uyardıklarını söyleyen Akşener, şöyle devam etti:

“Ancak gün, bu ekonomik tabloyu iç siyaset malzemesi yapma günü değildir. Hepimiz aynı gemideyiz. Geminin adı Türkiye Cumhuriyeti. Dünü ve bugünü, yarın konuşmak üzere, sayın Cumhurbaşkanı’na çağrıda bulunuyoruz: Gelin, etrafınızı saran ve sizi sürekli yanıltan o ekonomi kurmaylarından bir an önce kurtulun. Ekonomi yönetimini damat tahakkümünden kurtarın. İlk adım olarak, özellikle uluslararası sermaye ve piyasalarda güven tazeleyecek bu adımı atın. Ülkemizden hızla ve apar topar kaçmaya başlayan yabancı yatırımcıya güven verecek adımlar atın.”

“Unutmayın ki sermaye kendini güvende hissettiği limana yanaşır” diyen Akşener, “Bu güveni tesis etmek de, demokrasi, hukuk ve mülkiyet hakkı ile ilgili günün şartlarına ve evrensel değerlere uygun adımlarla mümkündür” diye konuştu.

‘HER OLUMLU ADIMA KATKI SUNMAYA HAZIRIZ’

Ekonomik sorunların çözümü için atılacak adımlarda hükümeti destekleyeceklerini dile getiren Akşener, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti aile şirketiniz değil. Ekonomik tabloyu bozarken yalnızdınız. Ancak ilan etmek isterim ki, çözüm için birlikte hareket etmeye hazırız. İçerideki sorunlarımızla ilgili söz hakkımız saklı kalmak kaydıyla, bugün için ülkemiz ve milletimiz adına Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin yanındayız. Atılacak her olumlu adıma gücümüz oranında katkı sunmaya hazırız. O yüzden İYİ Parti, aciliyet kazanan, millet ve ülke bekasını tehdit eden sorunun aşılabilmesi için, Cumhuriyet hükümetine her tür desteği vermeye hazırdır.”

‘SORUN MİLLİ BEKAMIZI İLGİLENDİRİYOR’

Merkez Bankası’na müdahale edilmemesi gerektiğini belirten Meral Akşener, “Sorun milli bekamızı ilgilendiriyor. O yüzden siyaset üstü bir yaklaşımla, tüm partilerin ekonomi kurmayları ile sermaye örgütlerinin kurmaylarını bir araya getirip, yol haritası çıkarın. Sayın Cumhurbaşkanı, bu acil adımları ciddiyetle atmadığınız taktirde, kısa süre içinde Türkiye’nin tekrar IMF’lik hale geleceğinden emin olunuz. İşte o andan itibaren milletimizin ve ülkemizin sırtına binecek yüklerin vebali üzerinizde olacaktır” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)