Mustafa Destici: Teklif kabul edilirse Öcalan idam edilebilir

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, idam teklifinin kabul edilmesi halinde Abdullah Öcalan için de uygulanabileceğini öne sürdü. Destici, "Öcalan'ın, hala terör örgütüyle ilintisi devam ediyor, hala talimat veriyor. Bu eylemlerin talimatçısı olarak elbette ki yargılanır ve idam cezası gelirse idam edilir" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, idam cezası teklifiyle ilgili Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Destici, bir soru üzerine idam cezası teklifini Abdullah Öcalan için de uygulanabileceğini söyledi. Destici, "Eskiye dönük suçlarla ilgili verilmiş hükümler eski düzenlemelere göredir. Ancak, Öcalan üzerinden gidersek, hala terör örgütüyle ilintisi devam ediyor, hala talimat veriyor. Bu eylemlerin talimatçısı olarak elbette ki yargılanır ve idam cezası gelirse idam edilir" dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. İdam cezası teklifinin "acımasızca bir intikam alma duygusunu kapsamadığını" söyleyen Destici, "Konuya ilişkin genel eleştiriler, masum insanların idam edilebileceği yönündedir. Ancak unutmayalım bu hatalı kararlar, sadece masumlara hüküm vermek şeklinde değil, gerçek bir suçluyu beraat ettirme şeklinde de gerçekleşebilmektedir" dedi.

'AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET ÇOK MU İNSANİ?'

"İdam konusundaki görüşler, insani bir ceza olmadığı ve geri dönülemez sonuçlar doğurduğu üzerine odaklanmıştır" diyen Destici, "İdam cezasının alternatifi olarak düşünülen ağırlaştırılmış müebbet ve kastrasyon daha mı insani cezalardır? Suçluyu ölene kadar 5 metrekarelik bir odaya tıkmak ya da hadım etmek daha mı insanidir? Üstelik bu cezaların da geri dönüşü yoktur" diye konuştu.

İdam cezası uygulanmasını istedikleri suçları sıralayan Destici, "Unutulmamalıdır ki bizim idam cezası ile ilgili teklifimiz somut biçimde sübut etmiş küçük yaşta çocuklarımızı, kızlarımızı, kadınlarımızı kaçırarak tecavüz edip öldüren cani sapıklar ile bizzat kurşunu sıkıp, bombayı patlatıp güvenlik güçlerimizi, masum insanlarımızı, kundaktaki bebeklerimizi katleden katil teröristleri kapsamaktadır" ifadelerini kullandı.

'İDAM TEKLİFİ REFERANDUMA GİTSİN, BARAJ YÜZDE 70 OLSUN'

TBMM Genel Kurulu'nda 400 sayısı bulunsa idam teklifinin referanduma gitmesini istediklerini söyleyen Destici, "Hatta referandumda baraj yüzde 50 değil yüzde 70 olsun. Bakalım geçiyor mu geçmiyor mu? Bizler millet adına siyaset yapıyoruz. Başka konularda 'millet' diyeceksiniz ama konu idam olunca 'Batı, AB' diyeceksiniz. Bu olmaz" dedi.

'BENİ KİŞİLERİN DEĞİL, MİLLETİN TALEPLERİ İLGİLENDİRİYOR'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın açıklamasının sorulması üzerine Mustafa Destici, "Beni, kişilerin talepleri veya görüşleri birinci derecede ilgilendirmiyor. Beni, milletimin talepleri, görüşleri ilgilendiriyor. Yani Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle 'Hans ne der, George ne der beni ilgilendirmiyor'. Sayın Cumhurbaşkanı'yla yüzde yüz aynı düşünüyorum" şeklinde konuştu.

CHP'nin de idam cezası teklifi 200 imza gerektiği yönündeki açıklamasına da yanıt veren Destici, "Bazı partilerimiz rakamlara çok boğulduğu için onun sözcüleri de rakamlar üzerinden bize cevap veriyor. Onlar önce kendi içlerindeki rakam meselesini halletsinler. Daha sonra bizim rakam meselesini kendilerine izah ederiz" dedi.

'PKK İLE İLİŞKİSİ DEVAM ETTİĞİ SÜRECE KURTULAMAZ'

Bir gazetecinin "Öcalan ya da benzer şekilde hükümlülerin durumu ne olacak?" sorusu üzerine Destici, şunları söyledi:

"Eskiye dönük suçlarla ilgili verilmiş hükümler eski düzenlemelere göredir. Ancak, mesela Öcalan üzerinden gidersek, hala terör örgütüyle ilintisi devam ediyor, hala terör örgütünün elebaşısı ve hala talimat veriyor. Bunlar somut delillerle ispat edildiğinde bu eylemlerin talimatçısı olarak elbette ki yargılanır ve idam cezası gelirse idam edilir. Bunun önünde engel yok. PKK ile ilişkisini devam ettirdiği sürece bundan kurtulması mümkün değil. O ya da onun benzeri terör örgütüyle iltisakı devam edenler için aynı şeyi söylüyorum."

'AYAKLARIMIZIN ÜZERİNDE DURACAK EKONOMİK SİSTEM İNŞA EDİLMELİ'

Dolar kurundaki artış ile ilgili soruya Mustafa Destici, "Kendi ayaklarımız üzerinde duracak bir ekonomik sistemi süratle inşa etmek gerekiyor. Bunun için iki temel nokta, üretim ve tasarruftur" şeklinde yanıt verdi.