Gürsel Tekin: İstanbul için adayım

  Kurultay tartışmalarının sürdüğü CHP’de, partinin önemli isimlerinden Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmak istediğini ilk kez Habertürk’e açıkladı. Kübra Par’a konuşan Tekin, “2019 yılında CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak istiyorum. Sadece aday değil, Başkan olmak istiyorum.” dedi. Tekin, Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce ile ilgili sorulara da yanıt verdi

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP'de kurultay tartışmaları sürerken, Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olmak istediğini açıkladı. Habertürk'ten Kübra Par’a konuşan Tekin, adaylığını genel merkez yöneticileriyle paylaşmadığını söyleyerek, "Böyle bir ortamda buna ihtiyaç duymadım" ifadesini kullandı. Tekin, kurultay tartışmalarına da değindi.

Tekin'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

KURULTAY TEREDDÜTSÜZ OLMALIDIR: "CHP’nin bütün partilerden farklı oluşunun temel nedeni kendi iç mekanizmasındaki demokratik kuralları işletmesidir. Her seçimden sonra parti kendisini gözden geçirmeli. Bundan çekinecek, korkacak herhangi bir şey yoktur. Hiç tereddütsüz, kurultay olmalıdır. Herhangi bir imzaya gerek duyulmaksızın, Sayın Genel Başkanımızın kendisinin bunu talep etmesi lazım. Bundan korkmayıp, eleştiri ve özeleştiri mekanizmasını işleteceğiz ki daha sonraki seçimlerde aynı hatalarla karşı karşıya kalmayalım. Herhangi bir tarafta da olmamak kaydıyla bunu söylüyorum."

BU ŞEHRİ İHANETÇİLERİN ELİNDEN KURTARMAK İSTİYORUM:

"CHP Genel Başkanlığı çok önemli bir makamdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün bıraktığı o koltukta oturmak herkesin hayalidir, ona hiç tereddüt yok. Gençlik kolu başkanlığından tutun tüm kademelerde görev yapmış bir siyasetçiyim. Görev yapmadığım yer sadece genel başkanlıktır. Ama tabii ki benim böyle bir talebim yok. Bir tek talebim var. 2009’da İstanbul İl Başkanlığı görevimi yürütürken, Sayın Baykal’a İstanbul’da aday olacağımı söyledim. Sonra koşullar başka bir noktaya getirdi. 3 tane araştırma yaptım. Araştırmaların tamamında Sayın Kılıçdaroğlu çıkınca kendim gidip, “Biz ancak sizinle bir sonuç alabiliriz” diyerek teklif ettim ve Sayın Genel Başkan o zaman aday oldu. 2014 yılında yine talebim devam etti, Sayın Sarıgül aday oldu. 2019 yılında Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak istiyorum. Bu şehri ihanetçilerin elinden kurtarmak istiyorum."

İNCE YA DA KILIÇDAROĞLU FARK ETMEZ: "Sayın Genel Başkanımız dahil olmak üzere 7 tane genel başkan ile çalıştım. Benim için öncelikle partimin kurumsal kimliği önemlidir. Gelen hangi arkadaşım olursa olsun; Sayın Genel Başkan ile çok yakın dostluğum var, Sayın İnce ile 30 yıllık bir yol arkadaşlığım var. Hiç kimseyle bir sorunum yok. Benim için fark etmez."