Savunma hakkı kısıtlandığı için mazeret bildiren Yüksekdağ'ın duruşması ertelendi

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın tutuklu yargılandığı dava Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Savunma hakkının kısıtlandığını belirten Yüksekdağ, mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.  

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın tutuklu yargılandığı davanın 6'ncı duruşması Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Yüksekdağ'ın mazeret bildirerek katılmadığı duruşma Sıhhiye Adliyesi'nde görüldü. Duruşma kimlik tespitiyle başlarken, Yüksekdağ'ın mazeret dilekçesi okundu.

Yüksekdağ, dosyadaki delillerin bir önceki duruşma kendine tebliğ edildiği ve bilgisayar ortamında inceleyebildiği fezlekeleri haftada birkaç saat bilgisayara çıktığından kaynaklı savunmasını hazırlayamadığı gerekçesiyle mazeret bildirdi. Ayrıca Yüksekdağ, mazeret dilekçesinde savunma hakkının kısıtlandığını belirtti.

Avukat Ruken Gülağacı, "Müvekkilim duruşmaya katılmamasını açıklamış. Savunma hakkı kısıtlanmış durumda. Dosyadaki 8'inci fezleke oldukça kabarık. Hepsi Kobane eylemlerinde yer alanlar ve farklı kentlerdeki eylemlere açılan davalardan oluşan bir fezleke. Müvekkilin savunmasını zorlaştırıyor. Bizim de savunmamızı zorlaştırıyor. Müvekkilinin tutukluluk hali sürüyor. Müvekkilim 20 aydır tutuklu. Uzun tutukluluk süresi tartışmaları başlamalı. Uzun süre tutuklu kalması kendisiyle ilgisi olmayan bu kadar kabarık bir dosyada yargılanmasından kaynaklıdır. Müvekkil hakkında tahliye edilmesi ve sağlıklı savunma yapmasına izin verilmelidir. Savunma hakkı ihlali olmaması için tahliye edilmelidir " dedi.

Mahkeme heyeti, savunması alınmadan tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 24 Eylül tarihine erteledi.