Kılıçdaroğlu'ndan Danıştay üyesine: Onurluysan istifa et

Twitter'dan Muharrem İnce aleyhine tweet atan Danıştay Üyesi Aysel Demirel'e istifa çağrısını yineleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu "İstifa etmemekte kararlı. Ama ben de ona 'sen onursuz birisin' deme kararlılığındayım. Ayrıca o kişi o görevde bulunduğu sürece Danıştay'a gölge ediyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Perpa Ticaret Merkezi'ni ziyaret ederek, esnafa hitap etti. Bir ülkede can ve mal güvenliğinin teminatının hukuk olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu "Bugün Türkiye'de açık ve net söylüyorum hayatının her alanında alın teri ile para kazanan hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Biz cumhurbaşkanının tarafsız olmasını isteriz. Bu anayasanın hükmüdür. Peki niye önemlidir? Bütün demokrasilerde cumhurbaşkanına hakim tayin etme yetkisi verilmişse o cumhurbaşkanı tarafsız olmak zorundadır" dedi.

'MUTLAKA SANDIĞA GİDİN'

24 Haziran pazar günü yapılacak seçim için mutlaka sandığa gidilmesi çağrısı da yapan Kılıçdaroğlu "Gençler bizim umudumuz, onlar düşüncelerini özgürce açıkladıklarında acaba başıma bir şey gelir mi diye düşünmemeli. Bu yüzden onların mutlaka sandığa gitmesi gerekir. Kadınların sezgi gücü yüksektir. Riski ve tehlikeyi erkeklerden önce görürler. Siz kadınlar 24 Haziran'da erkekleri kolundan tutup sandığa götüreceksiniz. Bu kadın erkek eşitliği için şart" açıklamasında bulundu.

DANIŞTAY'IN İTİBARINI SARSIYOR

Muharrem İnce aleyhine Tweet atan Danıştay Üyesi Aysel Demirel'e eleştirilerini de sürdüren CHP lideri, "Danıştay'a kimsenin gölge düşürmeye hakkı yoktur. Sen dürüst hâkim olduğunu düşünüyorsan, onurluysan o görevde bir dakika durma, istifa et ve ayrıl. Bu çağrıyı yaptım. 'İstifa etmiyorum' diyor. Etmemekte kararlı. Ama ben de ona 'sen onursuz birisin' deme kararlılığındayım. Ayrıca o kişi o görevde bulunduğu sürece Danıştay'a gölge ediyor. İtibarını sarsıyor. Yüzyıldan fazla görev yapan bir Danıştay'a kimsenin gölge düşürmeye hakkı yoktur" dedi ve ekledi: "Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı bu açıdan çok önemlidir. Hakim çok önemli bir görev yapar. Kimin suçlu olup olmadığına esnaf, sanayici, gazeteci, siyasetçi karar vermez. Hiç kimse karar veremez. Sadece hâkim karar verir. Savcı iddia eder, avukat savunur. Ama hâkim karar verir. Hakim siyasi kişiliğini öne çıkarmışsa o hakim olmaktan çıkmıştır. Benim bu talebimi siyasetçi olarak dile getirmem de yetersizdir. Bağımsız yargı isteyen herkesin açık dillendirmesi lazım."

NE DEMİŞTİ?

Danıştay Üyesi Aysel Demirel, Twitter hesabından, "Evet çok şükür başörtüsü mesele olmaktan çıkmıştır, bugün gizlemeye çalıştığınız gerçek niyet ve çabalarınıza rağmen. Muharrem İnce zihniyetindekilerin yaşattıklarını unutmadık, unutmayacağız" diye yazmıştı. Demirel gelen tepkiler üzerine bu tweetini silmişti.

(HABER MERKEZİ)