Altan Tan Saadet Partisi açıklaması: Teklif var, değerlendiriyoruz

HDP'den tekrar aday olmayacağını açıklayan Altan Tan: Saadet Partisi adaylık teklifinde bulundu. Değerlendiriyoruz.

Hacı Bişkin  hbiskin@gazeteduvar.com.tr

DUVAR – HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Saadet Partisi’nden adaylık teklifi aldığını ve konuyu değerlendirdiğini açıkladı. SAADET Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu bugün Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada Altan Tan’ın kendi listelerinden seçime girebileceğinin işaretini vermişti.

‘İTTİFAK KURULMAMASI DOĞRU DEĞİL’

Diyarbakır’da seçim sürecinin başlamasıyla birlikte kurulan ve Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-T), Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP), AZADİ İnisiyatifi, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) ve Kürdistan Sosyalist Partisi’nden (PSK) oluşan ‘Kürdistani Seçim İttifakı’nda HÜDA PAR ile birlikte HDP’nin de yer almamasını eleştiren Tan partinin ‘marjinal sol’la işbirliği yapmayı tercih ettiğini söyledi. Tan, “HÜDA PAR’a da kapıyı kapattı, Kürt ittifakına da kapıyı kapattı. Bu kendi tercihleridir ama doğru olmadı” dedi.

SAADET PARTİSİ ADAYLIĞI…

Altan Tan, Saadet Partisi’nden aday gösterileceği iddialarına ilişkin ise şunları söyledi: “Saadet Partisi dindar, muhafazakar Kürtlerin bazılarına adaylık teklifinde bulundu. Bana da adaylık teklifinde bulundular. Bu teklifi değerlendiriyoruz. Ama daha son nokta konulmuş değil. Diğer arkadaşlarımızla birlikte bunu değerlendiriyoruz.”