Atila Kaya: MHP tabanının üçte ikisi Erdoğan'a oy vermeyecek

MHP'li Atila Kaya, MHP seçmenlerinin büyük bölümünün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a oy vermeyeceğini söyledi. Kaya, "Milliyetçi-ülkücü camia, AKP ile yapılan ittifaktan rahatsız" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - MHP milletvekili Atila Kaya, "Milliyetçi-ülkücü camia, AKP ile yapılan ittifaktan rahatsız. MHP tabanının üçte ikisi Erdoğan’a oy vermeyecek. Biz parti devleti rejimine karşı çıkıyoruz, Erdoğan, tek adam rejimi kurmak istiyor" dedi.

'ERDOĞAN, ÜLKÜCÜ CAMİAYA YILLARCA HASMANE TUTUM SERGİLDİ'

Sözcü gazetesinden Kamil Elibol'un haberine göre, MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, milliyetçilere karşı "hasmane" tutum gösterdiğini söyledi.

Kaya, "Erdoğan yıllarca milliyetçi-ülkücü camiaya karşı hasmane bir tutum sergiledi. Tabanda 'Böyle tutum takınan kişi niye bizim adayımız olsun' diye ciddi rahatsızlık var. Kayıtsız şartsız Erdoğan'a niye destek verildiğini taban ve seçmenimiz bilmiyor" diye konuştu.

MHP Genel Başkan Yardımcılığı'ndan istifa sürecine değinen Kaya, "MHP'nin anayasa referandum sürecinde yürüttüğü politikalara karşı olduğum için Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ettim. Anayasa değişiklik paketi ülkeyi tek adam ve parti devletine götürüyordu. Erdoğan'ın şahsında temsil edilen bu anlayışın seçmenden onay almaması için mücadelesi yürüttük" dedi.

'ADAY OLSAM İTTİFAKI NASIL ANLATIRDIM'

Milletvekili adaylığı için başvuru yapmadığımı belirten Kaya, "MHP'de tek adam ve parti devleti rejimine karşı çıkan bir milletvekili olarak tekrar aday olmadım. Aday olsam, Cumhur İttifakı'nı seçmenlere nasıl anlatırdım. Tek adam rejimi kurmak isteyen Erdoğan adayımız deyip nasıl propaganda yapabilirdim? Kendi kendimle çelişkiye düşmemek için milletvekilliğine aday olmadım" şeklinde konuştu.

'ÜLKÜCÜLERE KAMUDA AKTİF GÖREV VERİLMİYOR'

Hükümetin, kamuda MHP'lilere görev vermediğini söyleyen Atila Kaya, şöyle devam etti:

"Referandumda bizim tabandan ne kadar 'hayır' oyu çıktıysa bu seçimde Erdoğan'a ondan daha fazla 'hayır' oyu çıkacak. Sözde AKP ile Cumhur İttifakı yapıldı. İttifak da var da bir rektör, müsteşar, genel müdür, vali Allah rızası için bürokraside bir tek ülkücüye aktif görev verildi mi? Erzincan'dan bir partilimiz aradı. Ülkücü arkadaşlarımıza kamuda aktif görev verilip verilmediğini sordum. 'Şube müdürü bile yok' dedi. Taşeron işçiliğe başvuran MHP'li arkadaşlarımıza, ‘Git AKP İl başkanlığından referans getir' deniliyor. Madem böyle bir ittifak kurduk niye devlet kademelerinde ülkücülere görev verilmiyor?"

'BU TABLODA ERDOĞAN 1'İNCİ TURDA SEÇİLEMEZ'

AK Parti tabanında önceki seçimlerdeki heyecanın olmadığını gördüğünü ifade eden Kaya, "Çok ciddi yıpranmışlık ve onların tabiriyle metal yorgunluğu var. Ekonomik kaygılar toplumda artmış durumda. Dövizin ateşinin düşmemesi halkta karşılık bulmamalarına neden oluyor. Bu tabloda Erdoğan'ın ilk turda seçilemez. 2'inci tura Erdoğan'la birlikte Muharrem İnce'nin kalacağı görünüyor. MHP tabanı, '1 Kasım seçimlerinde ölüsü bile yüzde 11.6 çıkan MHP kendi adayını neden çıkarmadı' diye soruyor" dedi.