Ankette 'kritik eşik': AK Parti'den telefon gelebilir!

AK Parti anketlerde TBMM çoğunluğu konusunda 'kritik eşik' görüldüğünden hareketle, telefonla ve sokakta 'hızlı anket' yöntemine başvuracak. Seçmenin anlık tepkileri takip edilerek buna göre bir söylem geliştirilmeye çalışılacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 24 Haziran seçimleri öncesinde stratejisini belirlemeye çalışan AK Parti'de yeni bir yöntem gündemde. Seçmenin nabzını 'anlık' olarak tutmak için telefonla ve miting alanlarında hızlı anketler yapılacak. Böylece 'anlık kırılganlıklar' hesap edilmeye çalışılacak.

21 Mayıs’ta belli olacak milletvekili adaylarının tanıtımının yapılacağı 25 Mayıs’tan sonra sahaya çıkacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Partililerin ana hedefi, "yeni hükümet sisteminin bütünlüğünün bozulmaması için" TBMM’de çoğunluğu elde etmek olacak.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, “Erdoğan’a oy veririz, ama AK Parti’ye vermeyiz” şeklinde bir algının ortaya çıkmaması için televizyon programlarında, meydanlarda ve gazete ilanlarında "AK Parti’nin Meclis’teki çoğunluğunun kritik bir öneme sahip olduğuna" vurgu yapılacak ve yeni sistemde, ‘Güçlü yürütme için güçlü yasama şart’ söylemi kullanılacak.

ANKETLERDE 'KRİTİK EŞİK' VAR

AK Parti kurmaylarının verdiği bilgiye göre, anketlerdeki ortaya çıkan kritik eşiğin aşılması için bu seçimlerde özel bir yöntem kullanılacak. Genel seçim stratejisine ek olarak, vatandaşın her olay karşısındaki tepkisi günlük ve anlık ölçülecek, ‘sosyal kırılganlık algısına’ göre yeni adımlar belirlenecek. Erdoğan’ın yapacağı meydan mitingleri öncesi ve sonrasında da yine miting alanında ve şehrin belli noktalarında anlık kamuoyu yoklamaları yapılarak, seçmen algısına dönük analiz raporları çıkarılacak.

Ekşi'de İnce-HDP başlığı: Demek ki tek düşünen ben değilmişim!Ekşi'de İnce-HDP başlığı: Demek ki tek düşünen ben değilmişim!

Ayrıca, belli saat dilimleri içinde telefon anketleri ile seçmenin nabzı tutulacak, bu yolla kullanılan söylemler ve vurgu yapılan konularla ilgili seçenekler oluşturulacak.

'AF'FA KARŞI MESAFE

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği ‘kader mahkûmlarına af’ önerisine soğuk bakan AK Parti yönetimi, bu konuda yapılacak tartışmalara da uzak durma kararı aldı ve milletvekillerine “Af konusunu gündemden çıkarın” uyarısı yapıldı. AK Parti yönetimi, bu tartışmaların seçim öncesi risk oluşturacağı görüşünde.

AK Parti yönetiminin son yaptırdığı anketlerde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın oyu yüzde 54, milletvekilleri seçimlerinde ise AK Parti’nin yüzde 44, Cumhur İttifakı’nın oyunun da yüzde 51 olduğu belirtildi. AK Parti kurmayları, çıkan sonuçlara göre yapılan simülasyonlarda Cumhur İttifak’ının milletvekili dağılımında Meclis çoğunluğunu elde ettiğini, ancak ‘sınırda’ bir durumun yaşanmaması için seçim stratejisinin büyük bölümünün yüzde 18 civarındaki kararsız kitleyi AK Parti’nin yanına çekmeye dönük adımlardan oluşacağını dile getirdi.

AK Parti kaynakları, anketlerde Erdoğan’ın alacağı oyla ilgili ‘Nasılsa bir problem yok’ düşüncesinden hareketle teşkilatların rehavete kapılmaması için de tedbir alınacağını kaydetti. (Kaynak)