Kılıçdaroğlu: Erdoğan konuşunda anladım ki aslında beni dinliyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'teki grup toplantısında açıklama yaptı. CHP Lideri 'ne istiyor Muharrem İnce?' diye sordu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu'nun gündeminde Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce vardı. İnce'nin adaylığını değerlendiren CHP lideri "Geçtiğimiz Cuma günü ezberleri yine bozduk. Cumhurbaşkanı adayımızı açıkladık. Sayın Muharrem İnce hem ülkenin hem de ülke sorunlarının kaynaklarını iyi bilen birisidir." dedi.

'ÇAĞDIŞI KALAN SİZSİNİZ' 

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Fransa'da aralarında geçmişte devlet yöneticisi olan bazı sanatçılar Kuran'dan bazı ayetlerin çıkarılmasını istiyor. Neymiş, çağdışı kalmış. Çağdışı kalan Kuran değil, çağdışı kalan sizlersiniz" dedi.

Kılıçdaroğlu "Erdoğan konuşunda anladım ki aslıda beni dinliyor" ifadelerini de kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde;

SİZ İSLAMİYETİ NASIL BÖYLE TANIMLARSINIZ? Fransa'da aralarında geçmişte devlet yöneticisi olan bazı sanatçılar Kuran'dan bazı ayetlerin çıkarılmasını istiyor. Neymiş, çağdışı kalmış. Çağdışı kalan Kuran değil, çağdışı kalan sizlersiniz. Sizin bu tavrınız El Kaide, El Nusra, IŞİD düşüncesidir. Onlara destek veriyorsunuz siz. Bütün kitaplara saygımız var. Eğer siz inançları kullanarak terör estiren IŞİD'e, El Kaide'ye destek vermek istiyorsanız, bu söylemlerinize devam ediniz. İslam'ın barış dini olduğunu bütün dünya biliyor. İslamiyet'te liyakat, barış, huzur vardır. Siz İslamiyet'i nasıl böyle tanımlarsınız?

İNCE UMUDU ÖĞRETTİ: Muharrem İnce, kavga istemiyor. Buyrun televizyonlarda tartışalım diyor. Bu neyin işaretidir. Bu 80 milyonu kucakladım bunun işaretidir. İnce Adalet istiyor. Adaleti sağlayacağım diyor. Ama onlar rahatsızlık duyuyorlar. Muharrem İnce'nin bir başka özelliği daha var. Muharrem İnce öğretmen. Bu ülkenin binlerce çocuğuna ders verdi. Fiziği matematiği öğretti. Umudu öğretti. Öğretmenlerin çilesini en iyi bilen kişidir. Çocuğunu okula gönderen anne babaların çektiği çileyi bilen en iyi kişidir.

KİMSE KUSURA BAKMASIN SEN CUMHURBAŞKANI DEĞİLSİN: Geçen hafta yine ezberleri bozduk. Muharrem İnce'yi açıkladık. Beklemiyorlardı, orada bir yarış oldu, birbirlerini mahvedecekler sanıyorlardı. Neden mahvedelim? Muharrem İnce. sorunları ve sorunların kaynağını çok iyi bilen bir kişidir. Sen-ben ayrımı yapmaz. 80 milyonu kucaklar. Rozetini bana emanet etti, ben de Türkiye rozetini onun göğsüne taktım. Akılları yine ermedi.  Biz en başından beri cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır dedik. CHP'nin önerdiği isim 80 milyonun cumhurbaşkanı adayı olmak için yola çıkmalıdır. İnce, bölge, vatandaş, sen, bizdensin, değilsin diye ayrım yapmadı. Böyle bir kişi cumhurbaşkanı olmayı hak ediyor. Muharrem Bey, milleti bölmek istemiyor. Bunu yapan adam cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal etmiş durumda. Eğer 80 milyonun cumhurbaşkanı değilsen, kimse kusura bakmasın, sen cumhurbaşkanı değilsin kardeşim.

3 BİN KİŞİ İLE GEZEN CUMHURBAŞKANI MI OLUR? Muharrem İnce milletvekili olduktan sonra köyüne sahip çıktı. Asla ve asla bir aristokrat değildir. Bir halk adamıdır. Birilerinin yaptığı gibi yırtık ayakkabı ile siyasete girdim, şimdi sarayda oturuyorum 3 bin kişi beni koruyor. 3 bin kişi ile gezen cumhurbaşkanı mı olur. Kendi milletinden korkan cumhurbaşkanı. Kahveye gidemiyor. Meclis'e geliyor, milletvekillerinden korkuyor. Milletinden korkan cumhurbaşkanı olur mu? Muharrem İnce 3 bin kişilik polis kadrosunu kaldıracağım diyor. Muharrem İnce sarayların değil bu milletin evladıdır. Muharrem İnce tek adamlığa oynamıyor. Ben demokrasiye güçler ayrılığına inanıyorum diyor. O halkına, milletine inanıyor. Muharrem İnce'yi cumhurbaşkanı adayı seçtik, beyefendide şafak attı. Vay efendim olur mu, olur. Senden çok daha iyi olur.

BEKA SORUMUZ YOKTU: 15 yıl önce kimse Türkiye'de beka sorunu var demezdi. Çünkü kimseyle sorunumuz yoktu. Ekonomi iyiydi. Kararları Ecevit hükümeti almıştı, bunlar geldiler hazıra kondular. Şimdi neden beka sorunundan bahsedilmeye başlandı? Devlette liyakat sistemi yok edildi. Devlet yönetimi keyfileşti ve kişiselleşti. Sarayın tek belirleyici olması bürokrasinin çalışma düzenini altüst etti. Bugün beka sorunu varsa bir kişiye verilen yetki fazlalığından kaynaklanmaktadır.

SATILIK KALEMLAR VAR: Bizim dış politikada yurtta sul cihanda sulh politikamız vardı. Bütün devletlerle barış içindeydik. Ortadoğu'da bir sorun çıktığında Türkiye'nin kapısını çalarlardı. Şimdi kabile reisleri bile Türkiye'ye kafa tutmaya başladılar. 30 milyar dolar Suriyelilere harcadılar. İtibar sahibi mi olduk? Suriyeliler neden geldi? Senin yanlış politikaların yüzünden. Devleti temelden ağır ağır çürüten yolsuzluklardır. Yolsuzluklar AK Parti iktidarıyla gündeme geldi. AK Parti'ye oy verenleri suçlamıyorum. Yolsuzluk yapan devleti yönetenler. Bunlardan sözde bir adamı yolsuzluklardan devleti yönetenin de bir payı vardır diye fetva verdi. Medyanın kontrol altına alınması… Halk doğru bilgilendirilmiyor. Medya görevini yapmazsa vay halimize. Medyanın yüzde 90'ını iktidar kontrol ediyor. Satılık kalemler ve satılık patronlar var. Bu patronların tamamı devlet ihaleleriyle besleniyor.