Akşener: Artık korkma sırası iktidardaki erkeklerde

Akşener, devlet yönetiminde laikliğin esas alınması gerektiğini söyledi. Akşener, "Ben ibadet eden bir Müslümanım. Hacca da gittim ancak bizi yöneten aklın yasalara dayanması gerekir" dedi. Akşener "Artık korkma sırası iktidardaki erkeklerde" ifadesini de kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İYİ Parti'nin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, laiklikle ilgili değerlendirmelerde bulunurken, devlet yönetiminin akla ve yasalara dayanması gerektiğini söyledi. Akşener, siyasette kadının rolünü değerlendirirken "Artık korkma sırası iktidardaki erkeklerde" dedi.

'İKİNCİ TURDA MUHALEFETİN ADAYI KİMSE O DESTEKLENMELİ'

Akşener, İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesine konuştu. BBC Türkçe'nin aktardığına göre 24 Haziran'da düzenlenecek olan milletvekili ve cumhurbaşkanı seçimlerini değerlendiren Akşener, gazetenin internet sitesinde yayınlanan haberde özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet partilerinin ikinci turda tek ses olması gerektiğini ifade etti. Akşener şöyle dedi:

"Henüz ortada bir şey yokken, Erdoğan'a karşı adaylığını açıklayan ilk kişi bendim. Sürecin başından bu yana aynı şeyi söylüyorum. Herkes kendi adayına oy vermeli. İkinci turdaysa, demokrasi için, ülkemiz için muhalefet tartışmaları bir kenara bırakıp muhalefetin adayı kimse onu desteklemeli."

24 Haziran seçimlerini "Ülke tarihinin en önemli seçimi" olarak niteleyen Akşener, şöyle devam etti: "Tek kişinin idaresindeki bir yönetim, Türkiye'ye orta ve uzun vadede çok şey kaybettirir.Türkiye'de demokrasi düzgün işlemiyor, bizim bunu yeniden tesis etmemiz gerek. Hukukun üstünlüğünü ve yargıyı yeniden tesis etmemiz gerek." diyor.

Laiklik konusuyla ilgili soruyu da yanıtlayan Akşener, şunları söyledi: "Ben ibadet eden bir Müslümanım. Hacca da gittim ancak bizi yöneten aklın yasalara dayanması gerekir. Devletin laik olması, yasaların insanlar için ve zaman içerisinde insanların farklılaşan ihtiyaçlarına göre değiştirilmesini sağlar."

'KÜRT SORUNUN ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA ÖNERİSİ YOK'

Guardian gazetesi, Akşener'in Kürt seçmenleri ikna etmekte zorlanacağını da yazarken, şu ifadelere yer verdi: "Kürtlerin yaşadığı bölgelerde Türkiye'nin en kötü insan hakları ihlallerinin yaşandığı dönemde Akşener İçişleri Bakanı olarak görev yapıyordu.

Guardian, Akşener'in şu ana kadar Kürt sorununun nasıl çözümlenebileceğine dair somut bir öneride bulunmadığını da belirtti.

Haber, Akşener'in siyasette kadının yerine dair konuşurken "Artık korkma sırası iktidardaki erkeklerde" dediği de aktarıldı.