Soylu'dan Öksüz açıklaması

Süleyman Soylu: Görevimiz, hürriyetimize yanlış yapanı bulup adalete teslim etmek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 23 Nisan resepsiyonunda 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olduğu düşünülen Adil Öksüz'ün yerinin tespit edildiği iddialarına cevap verdi. "Devlet 24 saat ayakta" diyen Soylu şunları söyledi: "Kim bu devlete yanlış yapmışsa devletin görevi o yanlışın hesabını sormaktır. Dünyanın öteki ucunda da olsa. Türkiye devleti güçlü bir devlettir. Görevimiz, Türkiye Cumhuriyeti devletine, bu ülkenin birliğine, demokrasimize, hürriyetimize yanlış yapanı bulup, adalete teslim etmek. Uluslararası hukuk var, biz nasıl başka ülkelerin suçlularını iade ediyorsak, nasıl bu ülkede başka ülkelerin suçlularını başka ülkelerle girmiş olduğumuz mutabakat çerçevesinde iade ediyorsak, başka ülkelerin de tespit ettiğimiz anda, onların da tespit ettiği anda karşılık ilkesi ile bunu teslim etmesi esastır."

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'in, "Türkiye'de yapılacak olan erken seçimlerin adil ve şeffaf bir biçimde yapılacağından endişeliyiz" şeklindeki açıklamalarıyla ilgili olarak da  "Seçim yönetme konusunda ABD'nin ortaya koyduğu süreç apaçık ortadadır. Geri dönüp baktığımız zaman birçok seçiminin nasıl sonuçlandığını sizler benden çok daha iyi biliyorsunuz. Türkiye hiçbir zaman iktidarını, böyle şaibeli bir seçim üzerinden elde etmemiştir. Türkiye'de Pazartesi günü olduğunda herkes rahat bir şekilde, iktidar partisine oy verende vermeyen de seçimin sonucunu kabul etmektedir. Çünkü bu seçim dediğiniz unsurda, her vatandaş gidiyor oyunu kullanıyor. Ve genel bir kabul oluşuyor, genel kabüldür önemli olan. Bu konuda biz, seçimlerin güvenliği konusunda bugüne kadar nasıl önlem almışsak bugünden sonra da öyle alacağız. Türkiye'nin doğusu da güneydoğusu da batısı da kuzeyi de hepsi bizim için seçim güvenliği alma konusunda birdir ve eşittir" ifadelerini kullandı.

'7 BİN 100 AFGAN GERİ GÖNDERİLDİ'

Bakan Soylu, Türkiye'de yaşayan Afgan uyruklu vatandaşların ülkelerine gönderilmesiyle ilgili yöneltilen soruyu, "Dün akşam civarında bir Afgan gönderdik. Şu anda 7 bin 100 civarında Afgan geri gönderildi. Zannediyorum bu haftanın sonuna kadar 10 bin Afgan geri gönderilmiş olacak" diye cevap verdi.

'MİLLET EN İYİ HAKEMDİR'

Bakan Soylu ayrıca, CHP'den 15 vekilin İYİ Parti'ye geçmesiyle ilgili de, şu yorumları yaptı:

"Seçim, sandık günü her şey net bir şekilde ortaya çıkacak. Biz milletin iradesine, milletin kararına, milletin ortaya koyacağımız programlara ve bugüne kadar millete yapmış olduğumuz hizmetleri en iyi şekilde değerlendireceğine inanıyoruz. Her türlü oyun sahneye konulabilir. Ama biliriz ki millet en iyi hakemdir ve kararı o verecektir. Seçim Türkiye için önemlidir. Eğer bugün hala demokrasi ile idare edilebiliyorsak bilin ki, Türkiye seçimleri başarılı bir şekilde yaptığı ve her zora girdiğinde sandığa müracaat ettiği içindir. Millet de kendi oyunun kıymetini biliyor. Vatandaş kendi oyunun kıymetini bilir ve kendisini idare edecek yöneticilere de bu oyu kıymetlendirerek verir. O vatandaşın, halkın iradesidir. Bu dönem her dönem olduğu gibi halkın iradesine teslimiyet günüdür." (ANKARA/DHA)