Şentop'tan 'adaylık' kahkahası!

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop'dan Öztürk tepkisi: Kahkaha!

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olduğunu açıkladı. Yılmaz'ın adaylığının açıklandığı sırada CNN Türk canlı yayınında konuşan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AK Partili Mustafa Şentop, haberi öğrenince kahkaha attı. Şentop, "Parti sözcüleri tarafından Genel Başkan'ın aday olabileceği söylenmişti. Şimdi Genel Başkan Yardımcılarından bir tanesi aday oldu. Parti içinde de muhtemelen başka isimler çıkabilir" dedi.

Şentop, kendisine sorulan "CHP'nin adayı Kılıçdaroğlu aday olacak mı olmayacak mı?" sorusuna da "Önce genel başkan yardımcıları çıkacak herhalde aday olarak" yanıtını verdikten sonra bir daha güldü.

'İYİ PARTİ İÇİN DÜZENLEME YAPMAYIZ'

Şentop, İYİ Parti'nin seçime girip giremeyeceği yönündeki soru üzerine de "Bu iş siyaseten ve hukuken farklı tartışılır. Bazen siyaseten yanlış olan hukuken doğru olurken, hukuken yanlış olanlar da siyaseten doğru olabilir. Şu anda öyle bir noktadayız. Siyasi olarak elbette tüm partiler seçime girsin diyebiliriz. Ama bunun bir de hukuki boyutu var. O da yeni bir şey değil. Çok eskiden beri, 1983'ten beri kanunda yer alan hükümler. YSK her Ocak ayında seçime girebilecek partileri ilan ediyor. Ocak'ta açıklana partiler arasında İYİ Parti yoktu. YSK o açıklamayı yaptığı tarihten 6 ay öncesine bakmıştı. Şimdi seçime girerken tekrar ilan edecek, 6 ay önceden şartların sağlanıp sağlanmadığına bakacak. Bunu en iyi kim bilir? İYİ Parti'nin kendisi bilir. Onların elinde bilgiler var ama doğruyu mu söylüyorlar ben bilemem. Kararı Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verecek" yanıtını verdi. Şentop, "Bir mağduriyet oluşmaması için düzenleme yapılır mı?" sorusu üzerine de, "Ne girmesi ne de girmesi için düzenleme yapmayız" dedi.