Cumhurbaşkanı Erdoğan: O dönemki OHAL ile bugünkü OHAL'in alakası yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Van İl Kongresi'nde konuştu. İktidara geldiklerinde Vanlıların OHAL'in kaldırılmasını istediğini söyleyen Erdoğan, "O dönemki OHAL ile bugünkü OHAL'in alakası yok. Hak ve özgürlükler konusunda herhangi bir kısıtlama yok. O günkü OHAL vatandaşımızın günlük yaşamını çok etkiliyordu" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin il kongresine katılmak için Van’a gitti.

'VAN'DAN BEKLENTİMİZ ÇOK FAZLAYDI'

Kongrede yaptığı konuşmada, 16 Nisan anayasa referandumunda Van'daki "evet" oranının Türkiye ortalamasının altında kaldığını hatırlatan Erdoğan, "Van'dan beklentimiz çok fazlaydı. Ama görüyorum ki bugün Van bir başka. 16 Nisan'da ortaya çıkan sonuç, kendimizi Vanlı kardeşlerimize çok iyi anlatamadığımızı gösterdi. Artık hep birlikte daha çok çalışacağız, çalmadık kapı bırakmayacağız" dedi.

"Parası olanlara gelin Van'da otellerin sayısını arttıralım diyorum" çağrısında bulunan Erdoğan, "İran Cumhurbaşkanı Ankara'daydı. Dedi ki Van'a turist gönderiyoruz. Son 15 günde gelen turist sayısı 169 bin. Demek biz altyapımızı yaparsak, İran'dan Van'a, Ağrı'ya, Iğdır'a gelecek çok insan var" diye konuştu.

Kongrede bir grubun "Yaylalar" şarkısını okuması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

İBRAHİM TATLISES COŞTU: "Şimdi biz son Hatay'daki kongremizden sonra biliyorsunuz sınıra gittik, Reyhanlı'ya ve orada İbrahim Tatlıses coştu. Yaylalar biliyorsunuz askerin türküsü, ama o yaylalarda bırakmadı, 'Afrin'i dolaş gel' dedi. Orada da bırakmadı, 'Mümbiç'i dolaş da gel' dedi. Kardeşlerim evvel Allah biz önce Fırat Kalkanı ile bir adım attık. Fırat Kalkanı'ndan sonra Afrin ile ilgili adımımızı attık mı? Ne dedik, durmak yok. Mazlumların ahını dindirene kadar devam. Bugüne kadar ulaşamadığımız vatandaşımızın kabahatini onlarda değil kendimizde arıyoruz."

EY BATI NEREDESİN?: "Böldükleri toplumları nasıl perişan ettiklerini takip ediyorsunuz. Üzerimizde oynanan tüm oyunlara rağmen bu tuzağa düşmedik, düşmeyeceğiz inşallah. Vatan toprağının tek bir çakıl taşını bile kimseye vermeyeceğiz. Bizim Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka devletimiz yok. Ne FETÖ'nün paralel devletine ne de terör örgütünün özerklik devletine yer yok. Suriye'de, Irak'ta, Mısır'da yaşananları görüp hala Türkiye'yi eleştirenler, demokrasiden nasibini almamış olanlardır. Doğu Guta'da çocuklar şehit ediliyor. Ey Batı neredesin? O yavrucukları görmüyor musun? Ama biz Afrin'de teröristleri öldürünce sesin çıkıyor. Ey Batı, ne dersen de, biz doğru bildiğimiz yolda yürüyoruz, yürüyeceğiz. Terörle demokrasinin, özgürlüğün, zenginliğin bir arada olmayacağını göstermek için daha ne yaşanması gerekir? Türkiye'ye karşı düşmanlıklarını gizlemeyenler var. Sözün bittiği yere gelmişiz demektir. Ey 81 vilayette yaşayan kardeşlerim, emperyalistler ve terör örgütleri kol kola girmişse bize düşen bir olmaktır, diri olmaktır, kardeş olmaktır, hep birlikte Türkiye olmaktır."

HÜKÜMETİ KURDUKTAN SONRA HEMEN OHAL'İ KALDIRDIK: "Ülkemizin geçmişte demokrasi, ekonomi, özgürlük anlamında sıkıntı çektiği bir gerçekti. 15 yıl önce teslim aldığımız Türkiye'yi biliyorsunuz partimizi kurduktan sonra buradaki dostlarımıza bizden ne istiyorsunuz dedik 'OHAL'i kaldırın başka bir şey istemiyoruz' dediler. O dönemki OHAL ile bugünkü OHAL'in alakası yok. Hak ve özgürlükler konusunda herhangi bir kısıtlama yok. O günkü OHAL vatandaşımızın günlük yaşamını çok etkiliyordu. Hükümeti kurduktan sonra hemen OHAL'i kaldırdık. Ardından tarihi reformları bir bir hayata geçirdik. Devlet Güvenlik Mahkemelerini kaldırdık. Ülkemizde hala kimin ne sorunu varsa kimin ne sorunu ortaya çıkacaksa mücadele etmek bizim görevimizdir. Demokrasi ve özgürlük yolculuğumuz birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısıdır." (VAN/DHA)