Putin: S-400 teslimatını hızlandırma kararı aldık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştü. Görüşmenin ardından Erdoğan ve Putin ortak açıklama yapıyor.  

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Ankara'ya geldi. Uçaktan indikten sonra Beştepe'ye giden Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin temelini attı.

Törenin arından Erdoğan ve Putin, ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme, yaklaşık 1.5 saat sürdü. Sonrasında Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı yapıldı.

Erdoğan ve Putin, Akkuyu'nun temelini attıErdoğan ve Putin, Akkuyu'nun temelini attı

ERDOĞAN: SURİYE'DE BÜYÜK HEDEFLER YAKALADIK

Toplantının ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. İlk konuşmayı yapan Erdoğan, ikili ilişkiler ele aldıklarını söyledi. Erdoğan, "Askeri, siyasi, ticari ve kültürel alanlarda görüşmeler yaptık. Bizim hesaplarımıza göre, ticaret hacmimiz geçen yıla göre yüzde 32 arttı" dedi.

İki ülke ticaretinde 100 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini aktaran Erdoğan, vizesiz seyahat geçilmesini istediklerini belirtti.

"İkili ilişkilerin yanı sıra başta Suriye olmak üzere bölgesel gelişmeler üzerine fikir alışverişinde bulunduk" diyen Erdoğan, "Bazı ihlallere rağmen Astana'da varılan ateşkes doğrultusunda büyük hedefler yakaladık. Tam olarak olmasa da Suriye'de büyük ölçüde sivil can kayıplarının önüne geçtik" şeklinde konuştu.

Erdoğan, görüşmede Zeytin Dalı Harekatı hakkında Putin'e bilgi aktardığını kaydetti.

PUTİN: YENİ YATIRIM PLATFORMLARI OLUŞTURMAK İSTİYORUZ

Erdoğan'ın ardından açıklama yapan Putin, "Farklı konularda yeni anlaşmalar için ilgili kurumlara hazırlık talimatı verildi. Karşılılık yatırımları artırma niyetindeyiz. Yeni yatırım platformları oluşturmak istiyoruz" dedi.

S-400 füze savunma sisteminin satışını da görüştüklerini aktaran Putin, "S-400 füze sistemleri anlaşmasının hayata geçirilmesini konuştuk. Teslimat süresini hızlandırma kararı aldık" diye konuştu.

ERDOĞAN: O DEFTERİ KAPATTIK

Bir Rus gazeteci, "Akkuyu, Türk Akımı, S-400 gibi projeler var. Fakat, Batı'da Rusya'ya karşı olan konfrantasyon yaklaşımlar çerçevesinde bu planlar zedelenebilir mi?" sorusunu yöneltti. Bunun üzerine Putin, "Türkiye'yle olan ilişkilerimizde bu tür provokatif unsurlar hiçbir şekilde yoktur. İlişkilerimiz çok yapıcı ve verimli. İlişkilerimizi zedeleyecek bir unsur görmüyorum" dedi.

S-400 anlaşmasının imzalandığını belirten Erdoğan da "S-400 füzeleriyle ilgili karar Türkiye'nin kendi kararıdır. S-400 anlaşmasını yaptık, o defteri kapattık, bitti o iş. Teslimatı erkene almak suretiyle Rusya bize olan samimiyetini çok daha güçlü hale getirmiştir" cevabını verdi.

'ÖNCELİĞİMİZ SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ'

"Rusya PYD'yi, YPG'yi Suriye'nin geleceğinde nasıl konumlandırıyor?" üzerine Putin, şunları söyledi:

"Suriye meselesinin çözümüyle ilgilenen ülkelerle işbirliği yapıyoruz. Önceliğimiz Suriye toprak bütünlüğünü, egemenliğini sağlamaktır, oradaki terör yuvalarını yok etmektir. Bu doğrultuda Türkiye'yle işbirliği yapıyoruz. Kürt halkı, Suriye toplumunun vazgeçilmez bir parçasıdır ve tüm siyasi süreçlerine katılma hakkına sahiptir. Suriye'nin geleceğinde kendi yerini belirleme hakkına sahiptir. Bu konudaki tüm süreçler koordine edilmeli aksi taktirde çözüme ulaşamayız. Bu siyasi sürece kimler katılmalı, halkların Suriye geleceğindeki yeri nedir, buna Suriye halkı karar vermelidir." (HABER MERKEZİ)