Seçim ittifakı teklifi Anayasa Komisyonu’ndan geçti

AK Parti ile MHP’nin ortak imzasıyla verdiği seçim ittifakı teklifi Anayasa Komisyonu’ndan geçti. 26 maddelik teklifin gelecek hafta Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek hızla yasalaşması bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA – Siyasi partilerin seçimlerde ittifak yapmasına yasal zemin sunan ve seçim güvenliği ilgili çok sayıda düzenlemenin bulunduğu 26 maddelik teklif Meclis Anayasa Komisyonu’ndan geçti.

Seçim ittifakı teklifinin görüşmeleri 27 Şubat’ta başladı. Alt Komisyon dahil 6 gün süren görüşmelerde teklifte sadece 2 küçük değişiklik yapıldı.

2 DEĞİŞİKLİK YAPILDI

İlk küçük değişiklik seçim ittifakını düzenleyen 15. maddede yapıldı. “Siyasi partiler, ittifak yaparak seçime katılabilir” maddesinin girişindeki “siyasi partiler” ifadesine “seçime girme yeterliliğine sahip” ifadesi eklendi.

Teklifteki 2. değişiklik 20. maddede yapıldı. “Seçim ittifakı yapılması halinde, yüzde onluk barajın hesaplanmasında ittifak yapan siyasi partilerin aldıkları geçerli oyların toplamı dikkate alınır” ifadesinin sonundaki “dikkate alınır” bölümü “esas alınır” şeklinde değiştirildi.

Teklif, CHP ve HDP’nin itirazlarına karşın teklifin altında imzası da bulunan AK Parti ve MHP oylarıyla Komisyon’dan geçti.

KANUN TEKLİFİ NE GETİRİYOR?

-Siyasi Partiler seçimlere ittifak yaparak katılabilecek.

-Siyasi partiler seçimlerde başka bir siyasi partiyi destekleme kararı alabilecek.

-İttifak yapan siyasi partilerin aldıkları geçerli oyların toplamının yüzde 10'u geçmesi halinde, bu siyasi partilerin her biri barajı geçmiş olacak.

-Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler için seyyar sandık kurulu oluşturulacak.

-Mühürsüz zarf ve oy pusulaları geçerli sayılacak.

-Aynı binada oturan seçmenler aile bütünlükleri korunarak başka sandıklarda oy kullanabilecek.

-Sandık Kurulu başkanları kamu görevlileri arasından belirlenecek.

-Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinde oy pusulaları aynı zarfa konulabilecek.

-Sandık çevresinde bir sorun yaşandığında Sandık Kurulu Başkanı ve üyeleri dışında seçmenler de bizzat başvuru yaparak kolluk gücü çağırabilecek.

-Sandıklar hakkında güvenlik gerekçesiyle birleştirilerek taşıma kararı verilebilecek. (DUVAR)

Etiketler Anayasa teklif