Kılıçdaroğlu'ndan 9-10 Mart'ta Tüzük Kurultayı çağrısı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 9-10 Mart tarihlerinde Tüzük Kurultayı toplanması için çağrıda bulundu. Kılıçdaroğlu, bu sabah gündeme ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Washington ile yaşanan gerilime değinen CHP lideri, "ABD'ye en sert tepki verilmeli. ABD bizim istediğimiz süreci geliştirmezse İncirlik'i de, Kürecik'i de kapatırsınız" dedi. Kılıçdaroğlu, 16 Nisan referandumunda sonucun gerçekte yüzde 51.2 hayır olduğunu da öne sürdü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tüzük Kurultayı toplanması için çağrıda bulundu. Kılıçdaroğlu kurultayın 9-10 Mart tarihlerinde toplanmasını istedi.

Çağrı metnine göre, tüzük kurultayı, Ankara Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Kurultayda, tüzük değişikliği ve kurultay yönetmeliği ele alınacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun imzasıyla duyurulan çağrı metni şöyle:

"Cumhuriyet Halk Partisi'nin 19. Olağanüstü Kurultayı 09-10 Mart 2018 tarihleri arasında Cuma - Cumartesi günleri saat 10.00'da Tüzük değişikliği ve Kurultay Yönetmeliği değişikliğini görüşmek ve karara bağlamak için, Ankara'da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde (Yenimahalle) aşağıdaki yazılı gündem maddelerini görüşmek üzere toplanacaktır."

KURULTAY'IN GÜNDEMİ

Kılıçdaroğlu'nun çağrısı çağrı metninde yer alan kurultay gündemi şöyle:

ABD'YE EN SERT TEPKİ VERİLMELİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ayrıca bu sabah FOX TV'deki Çalar Saat programında İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu'nun burada verdiği mesajlar özetle şöyle:

YENİ CHP YÖNETİMİ: Kurultayda delegelerin seçtiği 60 kişi var, hepsi değerli. 60 kişiden bir MYK (Merkez Yönetim Kurulu) oluşturduk, MYK'daki arkadaşlarımız kendi görevlerini yaptıkları sürece başarıyı sağlayabiliriz. Eğitim politakaları, demokrasi, dış politikalarımız sorunlu... Bu sorunları aşmak zorundayız. Ben şunu garanti edebilirim; biz sorunları saptama ve çözüm üretme konusunda en yetkin MYK'yız. Değişim sihirli bir sözcüktür, hayatın her alanında yeniliklere açık olmak zorundayız. Bir sorunu çözeriz ama başka bir sorun ortaya çıkar.

İNCE'NİN KURULTAY KONUŞMASI: Muharrem İnce'nin konuşmasını çok beğendim. Parti içiyle ilgili konuştu ama ben tam aksine Türkiye'nin sorunlarından çıkma konusuna değindim. Muharrem Bey bizim değerli bir arkadaşımız tabi ki bizim için çalışacak, bizim ortak bir hedefimiz var.

BERBERBEROĞLU'NA VERİLEN CEZA: Enis Bey’i gerçekten mahkum edecek bir belge yok. 18 internet kanalında yayınlandı, bu mu gizli belge? Her şeye karşın adaletten umudumu kesmeyeceğiz. Enis Berberoğlu beraat edecek. Kaldı ki o belgelerin Enis Berberoğlu tarafından paylaşıldığına ait bir belge yok.

BAŞBUĞ'UN AÇIKLAMALARI: Olaya şuradan başlamak lazım; İlker Başbuğ'u 'terörist' diye hapse atmadılar mı? Pek çok komutanı idama mahkum ettiler, sonra dediler ki; 'orduya kumpas kuruldu'. Ne diyor İlker Başbuğ, 'Afrin'de ordumuz terör örgütleriyle mücadele ediyor, bunu siyasallaştırmayın' diyor. Eee doğru diyor, giden ordu Türk ordusu, hepimizin çocukları orada mücadele ediyor. Bunu söyledi diye hesabını verecek diyor. Önce sen hesabını ver, Balyoz'un, Ergenekon'un hesabını ver.

AFRİN İÇİN EMEKLİ ASKERLERLE KONUŞUYORUZ: Afrin Operasyonu gerekli, tıpkı İdlib gibi. Afrin'de de güvenli bölgeye ihtiyaç var. Bunu yaparken ne yaptı? O bölgede Suriye'de temel aktörler vardı, onlara bilgi verildi ve onlarla beraber yola çıkıldı. Ben şu cümleyi kullandım: Evet gireceğiz, güvenliğimizi sağlayacağız. Buna kim karar verecek, ordu karar verecek. Ben 'Afrin merkezine girmeyelim' dedim. Kimi terörist kabul edecekler orada? Bu sözü kullanırken biz emekli askerlerle konuşuyoruz, o ülkede kendi bölgemizin güvenliğini sağlıyoruz ama bir süre sonra çekileceğiz. Nitekim iktidar kanadı da bunu söyledi.

30 km- 50 km gidildi güvenlik sağlandı. Suriyelilerin evini, yolunu yapacaksınız diyeceksiniz ki ben buraya 50 bin Suriyeli yerleştireceğim. Sizden tek bir şey istiyorum, bir tek terör örgütü üyesini Türkiye'ye sokmayacaksınız. Afrin ayrı, Afrin'in merkezine girmek ayrı. Ben kendi ülkemin güvenliği için mücadele ediyorum, ben 30-40 km'de güvenliğimi sağlıyorsam sorun yok.

SURİYE'NİN BU HALE GELMESİNİN SORUMLUSU ERDOĞAN: ABD'ye en sert tepki verilmeli. ABD bizim istediğimiz süreci geliştirmezse İncirlik'i de, Kürecik'i de kapatırsınız. En baştan beri 'Türkiye'yi Ortadoğu bataklığına sokmayın' dedim. Suriye'nin bu hale gelmesinin ana sorumlusu Erdoğan. Silah gönderdi, Emevi Camisi'nde namaz kılacağız dedi, Nusra'nın IŞİD'in doğmasına neden oldu.

Türkiye'nin tavrını ortaya koyması lazım; Ben Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayım, Esad da bunu istiyor. Esad'la görüşmemiz gerekiyor. Suriye ordusu bir yandan girsin, biz bir yandan girelim. Bitirelim.

Soçi'de Esad'ın adamları orada, orada görüşüyorlar. Kim dedi görüşmüyorlar diye?

REFERANDUMDA HAYIR ÇIKTI: Referandumda 51.2 Hayır çıktı. YSK'ya çöreklenmiş bir yapı dedi ki evet çıktı. Devletin parası, uçağı her şeyi kullanıldı. Ona rağmen başarılı olamadılar. Önlemini alacağız. Bugünden bütün altyapıyı oluşturuyoruz. Sandığa gideceğiz. 2019'da bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getireceğiz.

ERDOĞAN DA ZAMAN ZAMAN DOĞRU SÖYLÜYOR: Şimdi böyle şeyler için önlem alıyoruz. 2019'da sandığa gideceğiz, bu ülkeyi refaha döndüreceğiz. Cumhurbaşkanının tarafsız olması lazım, benim Cumhurbaşkanım değil. Kendisi AKP'nin Genel Başkanı.

Biz siyasetimizi kendi parti programımız çerçevesinde yaparız. Erdoğan da zaman zaman doğruları söylüyor. Dünkü grup toplantısında bu faizlerle işsizlik önlenmez diyor, dedim ki doğruyu söylüyor.

HDP AÇIK VE NET TAVRINI KOYMALI: HDP, Siyasi Partiler Yasası'na göre kurulmuş, kurultayını, kongrelerini yapan, parlamentoya çıkıp siyasi görüşlerini açıklayan bir parti. Benim terör konusundaki, siyasi partiler ve terör konusundaki düşüncem çok açık ve net. Her siyasi partinin çok açık ve net terör ve terör örgütüne karşı tavrını ortaya koymalı. Bu açık ve net tavır konmadığı için pek çok sorun Türkiye'nin gündemine getirilip konulabiliyor.

ORDUYU FETÖ'YE TESLİM ETTİLER: Bence FETÖ terör örgütü. Yahu orduyu teslim ettiler, Milli Eğitim Bakanlığı'nı teslim ettiler. Milletten özür dilemediler, siyaseten bedelini ödemediler. Bütün siyasi partiler bütün terör örgütlerine karşı tavırlarını koymalılar. Bunun adı PKK, PYD, FETÖ, El Nusra olur (HABER MERKEZİ)