Barış Yarkadaş: Gençleri Teoman'dan değil, tecavüzlerden koruyun

Barış Yarkadaş, 'Genç Bi Şenlik' etkinliğinin yasaklanmasına tepki gösterdi. Yarkadaş, "500'e yakın çocuğun hamile kalmasından rahatsız olmayanlar, Teoman konserini sakıncalı buluyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İstanbul'da düzenlenmesi planlanan "Genç Bi Şenlik" adlı festivalin yasaklanmasını Meclis'e taşıdı. Yarkadaş, konserin yanı sıra 'Sadece Diktatör' adlı oyunun neden yasaklandığını da Başbakan Binali Yıldırım'a sordu. İstanbul Valiliği, Erbakan Vakfı Gençlik Kolları'nın yaptığı başvuru üzerine, aralarında Teoman, Manga, Ezhel ve Pera'nın da olduğu sanatçıların katılacağı şenliği yasaklamıştı.

Teoman: Türkiye'ye dair umutsuzumTeoman: Türkiye'ye dair umutsuzum

ERBAKAN VAKFI BAŞVURDU

İstanbul Ülker Arena'da cumartesi günü yapılacağı duyurulan ve yaklaşık 15 bin bilet satılan şenliğin yasaklandığını duyuran CHP Milletvekili Barış Yarkadaş şöyle konuştu; "İstanbul Valiliği, duyuruları önceden yapılan ve gerekli izinleri alınan 'Genç Bi Şenlik' adlı eğlenceyi keyfi olarak yasaklıyor. Yaptığımız araştırma sonucu, şenliğin iptal edilmesine Erbakan Vakfı Gençlik Kolları'nın yaptığı başvurunun yol açtığını öğrendik. Vakıf yöneticileri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Selahattin Güven'e giderek, şenliğin 'gayri ahlaki' olduğunu söylüyor ve engellenmesini istiyor. Ve aynı gün İstanbul Valiliği, komik ötesi bir gerekçeyle şenliğin yasaklandığını bildiriyor."

'HAMİLE ÇOCUKLARDAN RAHATSIZ OLMUYORLAR'

Erbakan Vakfı Gençlik Kolları'nın yaptığı başvurunun jet hızıyla işleme konulduğunun ve adeta talimat olarak kabul edildiğinin altını çizen Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti; "Sözde Aile Bakanlığı bürokratları, AKP'nin 2019 seçimlerinde Erbakan çevresine olan ihtiyacını bildiği için, bu anlamsız başvuruyu işleme koydurtuyor. 500 çocuğun hamile kalmasından hiçbir rahatsızlık duymayan ve sorumluluğunun hesabını vermekten kaçan İstanbul Valiliği de konseri yasaklıyor. Yasak kararı ise tam bir trajedi... Valilik, yasağa gerekçe olarak, konsere gelecek gençlerin yanında ailelerinin olmayacağını, bunun da konsere katılanları korunaksız bırakacağını söylüyor. Ayrıca aynı gerekçede, konser bölgesinde tütünlü mamüllerin satıldığı bunun da sakınca yaratacağı belirtiliyor."

İstanbul Valiliği'nin kentte istismar sonucu hamile kalan 500 çocuğu korumak için aynı hassasiyeti göstermediğini ve sorumluları adeta koruma altına aldığını hatırlatan Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü; "Konserini yasakladıkları Teoman'ın Rüzgar Gülü şarkısı çok popülerdi bir ara... İstanbul Valiliği, gerekçe üreteceğim diye rüzgar gülü gibi bir o yana bir bu yana dönüyor... Meğer ne çok düşünürlermiş gençleri ve çocukları... Kentteki 500 çocuk tecavüze uğrarken gözünü kapatan, görmezden gelen ve sorumluların soruşturulmasına bile izin vermeyen valilik, şimdi gençleri Teoman'dan ve MANGA'dan koruyor aklınca... Bu tavır söze yer bırakmayacak kadar açıktır. Gençleri Teoman'dan değil, tavizci ve tecavüzcülerden koruyun. Bize de komik gerekçeler sunup aklımızla alay etmeyin. Yasakçı yüzünüzü biliyor uz. Yasakçı anlayışınızı 'ahlaki' gerekçelerin arkasına saklamayın. Konserin gerçekleşmesi için derhal adım atın ve gençlerin eğlencesine engel olmayın" (HABER MERKEZİ)