Kemal Kılıçdaroğlu: Afrin El Bab'a benzemez

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi öncesi açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu "AYM'nin kararını tanımamak, gereğini yapmamak bizim tarihimizde bir ilktir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin Parti Meclisi toplantısı öncesinde konuştu. Kılıçdaroğlu'nun gündeminde AYM'nin Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında tahliye kararı vermesine rağmen, ceza mahkemesinin kararı bozması vardı. CHP lideri "AYM'nin kararını tanımamak, gereğini yapmamak bizim tarihimizde bir ilktir. O mahkemeler kararı saraydan aldılar" sözleriyle tepki gösterdi.

Afrin operasyonuna ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu "Afrin el Bab'a benzemez. Erdoğan kendisini kefenle karşılayanları Afrin'e göndersin" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şu şekilde;

O MAHKEMELER KARARI SARAYDAN ALDILAR: Top çevirir gibi hakimler gidip geliyor. Hiç kimse cesaret edip beraat etmiştir diyemiyor. Suçsuz bir insan, milletin seçtiği bir milletvekili boşu boşuna hapiste yatıyor. Nereye kadar giderse oraya kadar savunacağız. Öyle bir noktaya geldik ki, Anayasa Mahkemesi kararını en alttaki mahkeme 'Ben uygulamam' diyor. Bu bizim tarihimizde bir ilktir. AYM'nin kararını tanımamak, gereğini yapmamak bizim tarihimizde bir ilktir. O mahkemeler kararı saraydan aldılar. Sen madem ki öyle karar veriyorsun, ben senin kararına uyacağım diyorlar. Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararları ne olacak hepimiz bekliyoruz. Resmi Gazete'de de yayımlandı. Nasıl karar verileceğini göreceğiz.

BEN KONUŞTUM HABER YAPMAYA BAŞLADILAR: Neden 21. yüzyılın  Türkiye'sinde bir insan Meclis önünde kendini yakar, İzmir'de soyunur 'Ben açım, aç diye' bağırır. Ben konuştuğumda, yakma olayını haber yapamayan televizyon ve gazeteler ben konuştuktan sonra haber yapmaya başladılar ama beni eleştirerek. Birisi kendisini işsizlik nedeniyle yakıyorsa bu dünyanın her tarafında haberdir.

DEVLETİN HEDEFE KOYDUĞU PARTİ BİZİZ: Sesi çıkan, sorunları dile getiren sadece biziz. Devletin hedefe koyduğu parti de biziz. CHP konuşmasın. Biz dillendirirken bir siyasal parti ayrımı yapmıyoruz. Yeri geliyor işçinin, işverenin, esnafın, çiftçinin, fındık üreticisinin, çay üreticisinin sesi oluyoruz. Siyasal iktidar buna tahammül edemiyor. Son 15-20 gündür bütün baskılarla üzerimize geliyorlar. Sen ister radyonla, ister televizyonunla, ister gazetenle, ister ordunla grl milim geri adım atmayacağız.

AFRİN EL BAB GİDİ DEĞİLDİR: Türkiye'nin başına bütün bu olayları açan da bu hükümettir. Afrin'le ilgili konuşuyorlar. Afrin El Bab gibi değildir. El Bab'da uluslararası uzlaşma vardı. Amerika'nın da Rusya'nın da Suriye'nin de kabulü vardı. 72 şehidiğimiz vardı. Önce siz diplomasiyi sonuna kadar zorlayacaksınız. Gerek Akar'ın gerek Fidan'ın çabaları kaydadeğerdir. Diplomasi sonuna kadar zorlanmalı. Hava desteği almadan girilecek bir Afrin büyük maliyetlere yol açar. Oraya asker sokacaksanız, seni kefenle karşılayan arkadaşlarını gönder önce. Bu milletin fakir fukara çocuğunu oraya gönderme. Ondan sonra mücadele edeceksen edeceksin. Özellikle de iktidar sahiplerinin çok iyi bilmesi lazım.